szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Átlagos részvétel és furcsa véghajrá a váci választáson, a szocialisták szerint volt kifogásolni való a voksolás tisztaságában.

Időközi önkormányzati választást tartottak ma Vácott, az előzetes eredmény alapján a Fidesz jelöltje 384, míg szocialista riválisa 315 szavazatot kapott, harmadik helyen a képviselő-testület Fidesz frakciójából kilépett és Pro Urbe néven új, független frakciót alakító három képviselő által támogatott Zsoldos Mihály végzett.

A 2. számú körzet szavazóit azért szólították az urnákhoz, mert elhunyt a helyi képviselő. A mandátumért hatan szálltak ringbe: Homokiné Garancz Henrietta (Jobbik), Kiss István (független), Kovács Ágnes (Fidesz-KDNP), Oberkamp Péter (független), Terényi Attila (MSZP-DK) és Zsoldos Mihály (független). A terület, ahol most választanak, Vác belvárosában található, és szinte mindig a jobboldal jelöltje nyert. Legutóbb a fideszes induló 483, a KDNP-s 378, míg a szocialista 349 szavazatot szerzett.

A település egészének politikai élete ennél változatosabban alakult. 2010-ig Bóth János (MSZP) vezette az önkormányzatot, aki legutóbb – egy jobboldali belháborúnak köszönhetően – kis híján újrázhatott volna. Történt ugyanis, hogy a pesti Fidesz-központ föloszlatta a helyi szervezetet, és kitessékelte a korábbi fideszesek egy részét is a szervezetből, akik ezt követően a KDNP-nél találtak menedéket, és a függetlenként induló Fördős Attilát támogatták a polgármesteri székért zajló versenyben. Fördős nagy meglepetésre nyert is, 1%-kal megelőzve Bóthot, míg további 28 szavazattal lemaradva harmadikként futott be a Fidesz jelöltje.

A váci fejleményeket nyomon követők közül ezt többen egyértelmű pozitívumként, a helyiek diadalaként értékelték. Ám Fördős személye korántsem ilyen bizalomgerjesztő. 2006-ban ugyan a Fidesz és a KDNP közös jelöltjeként indult, de korábban két alkalommal is a MIÉP színeiben célozta meg a polgármesteri széket, és az önkormányzatban Csurka István pártját képviselte.

Most úgy tűnik szent a béke a sajátos előéletű kádéenpések és a Fidesz között. A jobboldali egység jelöltjeként hirdetik Kovács Ágnest, aki szakértőként régóta részt vesz a helyi politikában. Jelenleg is felügyelő bizottsági tagja a kommunális szolgáltatásokat végző helyi holdingnak, melynek működését érte a legtöbb kritikai az elmúlt hetek kampánya során. Az MSZP aspiránsa egy volt rendőr, aki még a BRFK-n kezdte pályafutását a 80-as években, és a váci kapitányság ügyeletes tisztjeként vonult nyugdíjba a kilencvenes évek elején. A szocialisták most vele kívánnak új fejezetet nyitni.

A kampány az utolsó pillanatig egyébként visszafogott volt, ám az utolsó napokban már megjelentek a lejárató jellegű szórólapok és telefonhívások. Ezeknek a baloldali jelölt volt a célpontja, állítják a helyi MSZP-sek, akik szerint a mai napon további furcsaságok történtek. A szavazókörök környékét elárasztották a kormánypárt plakátjai, míg azokra „NBH” feliratú gépkocsikból figyeltek ismeretlenek. Időnként őrző-védő kinézetű figurák ki is szálltak az autókból. A szocialisták bejelentést tettek a helyi választási bizottságnál. Beadványukban azt írják, hogy a szóban forgó személyeknél papírlapok is voltak, ami listázásra enged szerintük következtetni.

A felvétel tanúsága szerint valóban állt ilyen autó a plakátok mellett, azokon pedig egy magán cég a nemzetbiztonságra finoman emlékeztető fölirata olvasható. Munkatársunk hasonlót nem tapasztalt ugyan, de azt igen, hogy a választási eljárással nem egyező módon voltak a fideszes jelölt plakátjai kihelyezve közvetlenül a szavazókörök bejáratánál.

A részvétel kicsivel meghaladta a 30%-ot. A helyi választási iroda által megerősített végeredmény: 1. Kovács Ágnes 384 szavazat (43,4%), 2. Terényi Attila  315 (35,6), 3. Zsoldos Mihály 81 (9,1), 4. Homokiné Garancz Henrietta 55 (6,2) 5. Kiss István 30 (3,4) 6. Oberkamp Péter 20 (2,3)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!