Mesterházy: "Farkasvakságban szenvedtünk"
Hiába járták le a lábukat az MSZP tagjai és aktivistái a kampányban, a párt, és az Összefogás tagjai éppen azt a hangulatot nem érzékelték eléggé, ami a Jobbiknak sok településen második helyet hozott – mondta el a hvg.hu-nak adott interjújában Mesterházy Attila. A párt kudarcértékelő szombati választmányi ülése előtt a párt elnöke arról is beszélt, reális veszély, hogy a Jobbik második helyen végez az EP-választásokon. Látják azt is, hogy a kistelepülésen élők nem értik a párt üzeneteit, így ezen változtatni kell.
hvg.hu: Hogy egy 2006 és 2010 között gyakran ismételgetett kifejezéssel éljünk: ki a hibás?
Mesterházy Attila: Nekem és sok mindenki másnak is szerepe van ebben, de természetesen a legnagyobb felelősség mindig a vezetőké. Bizonyos konzekvenciákat már most, egy héttel a szavazás után le lehet vonni, ugyanakkor a mélyebb elemzéshez kicsit több idő kell. A probléma ugyanis súlyosabb annál, mint hogy kapkodó gyors elemzések alapján próbáljunk tanulságokat levonni, mert azokból nem lesz valódi megoldás.
hvg.hu: Hol tart ön a konzekvenciák levonásával?
M. A.: Majdnem minden jelöltünkkel beszéltem már személyesen vagy telefonon. Az alapvető kérdés természetesen az, hogy miért nem szavaztak ránk azok, akiket a második Orbán-kormány négy év alatt megsértett. Miért nem tudtuk az üzeneteinkkel elérni őket, miért nem tudtuk mozgósítani őket? Miért nem tudtunk a biztos szavazóbázison túl a bizonytalanokból cselekvő kormányváltó többséget képezni?
hvg.hu: Tippeljen, kit idézünk! „Saját magamat tartom felelősnek, azért a mondatokért is, amiket nem én mondtam, ezért felajánlom a lemondásom”?
M. A.: Nem tudom.
hvg.hu: Orbán Viktor a 2006-os vereség után így kért bizalmi szavazást maga ellen a pártjában. Ön az ATV-ben a vereség után azt mondta, meg sem fordult a fejében, hogy lemondjon.
M. A.: Nálunk előre megtervezetten a három választás után azonnal teljeskörű tisztújítás lesz. Természetesen sok minden megfordul az ember fejében ilyenkor. Nekem is borzalmas volt a vasárnap estém, hiszen mindannyian megdöbbentünk az eredményen, óriási csalódásként éltük meg. Ezek után kell egy kis idő, hogy az ember hideg fejjel végig tudja gondolni, hogy mi történt. Ma már legalább három gócpontot látok.
Az egyik egy rendszerprobléma. Ezen nem akarok sokat rugózni, mindenki tudja, hogyan alakították át a választási rendszert, a kampányszabályokat és ezek hogyan kedveztek a Fidesznek, ez az MSZP-től független. Ugyanakkor velünk is gond volt: nem tudtuk elérni kommunikációval, vagy a szervezetünk révén azokat a településeket, társadalmi csoportokat, melyek nem mentek el szavazni, vagy a Jobbikot választották. A jelöltjeink és az aktivistáink emberfeletti teljesítményt nyújtottak az ajtótól-ajtóig való kampányban, de nem volt mindenhol erős civil hálónk, akik tudtak volna segíteni abban, hogy ne csak a saját bázisunkat érjük el. És van egy nagyon komoly politikai, tartalmi probléma is. Feltehető, hogy a kínálatunk sem volt mindenki számára elég vonzó, vagy többet vártak volna.
hvg.hu: Arra gondol, hogy nem ígértek eleget?
M.A.: Másról van szó. Nem biztos, hogy elég jól értjük a magyar társadalom lélektanát. Túl pragmatikusak voltunk, hiányzott az átélhető történet, az érzelmi elem a kampányunkból. Elismerem, hiába ismételgettem a 8 pontunkat, az nem adott érzelmi azonosulásra is lehetőséget. Szem elől tévesztettem, hogy egy kampányban a szív és az ész közül a szív a fontosabb.
hvg.hu: Mennyi szavazatot vitt el a Simon-ügy?
M. A.: Ha azt mondanám, hogy sokat, akkor lenne, aki azt vágná rá: erre akarom kenni a vereséget. De tény, hogy a negatív kampány gerincét ez adta, hajtóvadászatot indítottak a Simon-ügy segítségével az MSZP ellen. Biztos vagyok benne, hogy komoly károkat okozott.
hvg.hu: A 2007-es Zuschlag- és a 2009-es Hagyó-ügy óta az MSZP azt hajtogatja, hogy ezen politikusok viselt dolgaihoz nincs köze. 2012-ben azért központosították a pártot, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Mennyiben az ön és az elnökség felelőssége, hogy mégis vannak csontvázak a szekrényben?
M.A.: A Simon-ügyről én is a sajtóból értesültem, és úgy tudom, hogy ez az eset 2008-ban indult. Akkor sem szerepelt a vagyonnyilatkozatában. Államtitkár is volt, tehát a C-típusú vizsgálaton is átment. Márpedig egy pártnak nincsenek olyan ellenőrzési eszközei, mint a nemzetbiztonságnak. Ki vagyunk szolgáltatva annak, hogy a jelölt őszinte-e vagy sem.
hvg.hu: Megbánta, hogy tavaly nyáron felült Balatonszárszón Bajnai Gordonnal együtt Farkasházy Tivadar biciklijére?
M. A.: Azt nem. De értem, hogy mit kérdeznek: visszatekintve is úgy gondolom, hogy abban a helyzetben nem volt más lehetőség, mint az összefogás. Ott és akkor nem volt más alternatíva. Ha ugyanolyan helyzetben lennénk, mint akkor, most is felülnék a BMX-re.
hvg.hu: A választások éjszakáján az MSZP székházában sokan az összefogás másik két pártját hibáztatták. Többen úgy érezték, hogy Gyurcsány Ferenccel vagy Fodor Gáborral nem tudta a megújulás képét mutatni a Szocialista Párt. Osztja ezt a vélekedést?
M. A.: A számok azt mutatják, hogy az összefogás nem azt az eredményt hozta, amire sokan számítottunk, ez vitathatatlan. Ez is az elemzés tárgya kell hogy legyen, elhamarkodottan nem mondanék véleményt. Amikor egymás közt átbeszéltük a lehetőségeket, mindenki azt mondta, hogy az összefogás hatását minimum 1,2-1,3-as szorzóval kell kiszámolni, tehát ennyivel jobban tudunk szerepelni együtt, mint külön-külön. Ha megnézzük az akkori méréseket, ez nem is volt alaptalan.
hvg.hu. Az Együtt-PM politikusai ma úgy gondolják, hogy a közös jelöltek-külön lista jellegű megoldás hatékonyabb lett volna. Egy ilyen megoldással jobban szerepeltek volna?
M. A.: Lehet, hogy nekik van igazuk, de a felvetés azért történelmietlen, mert végül az Együtt vetette fel januárban az augusztusi külön listás megállapodás újragondolását.
hvg.hu: De ön is belement a megállapodás újraírásába.
M. A.: Láttuk, hogy ez volt a választóink vágya is. Ott és akkor nem volt olyan politikus, aki ellent akart, vagy tudott volna állni. Mivel ez rám is igaz, most nem akarok utólag másképpen emlékezni. Mi négy évvel ezelőtt elkezdtük az MSZP újjáépítését. Kialakítottunk egy önálló stratégiát, ütemezéssel, amit nem tudunk, nem tudtam végigvinni. Változtak a körülmények, megjelent több új párt. Rengeteg vita volt a baloldalon arról, hogyan tovább. Ez nagyon sok energiát vitt el. Ha az összefogás 2013 januárjában összejön – ahogy az MSZP eredetileg javasolta –, akkor lehet, hogy sok minden másképp alakul.
hvg.hu: A másik két baloldali pártban viszont úgy vélték, az ön miniszterelnök-jelölti ambíciói miatt csúszott a megállapodás.
M. A.: Vagy mások ambíciói miatt.
hvg.hu: Az európai parlamenti választáson külön indulnak, az Együtt-PM pedig máris jelezte, hogy nem támogatják Horváth Csaba főpolgármester-jelöltségét. Vége az összefogásnak?
M. A.: Szükség van az együttműködésre, de biztos másképpen. Ebben egyet értek Szabó Tímeával. Az önkormányzati választásokra például készülhetünk úgy, hogy többségében helyi szinten döntsék el, hogy ki kivel és milyen módon akar együttműködni. Ez az együttműködésben résztvevők körének bővítését is jelentheti.
hvg.hu: Az egyik borsodi képviselő-jelöltük a kampányban azt mondta a hvg.hu-nak, hogy képtelen egy koherens kampányt felépíteni, mert ha a szegényekhez beszél, akkor megkapja a kispolgárságtól, hogy miért „a cigányoknak”, miért nem nekik segít. Ez a probléma nem új keletű, miért nem találja évek óta az MSZP a megfelelő megoldást, miért engedi át a terepet a Jobbiknak?
M.A.: Ez az egyik legnagyobb dilemma, de látva az eredményeket, sajnos ma már nem csak Kelet-Magyarországon. Ebből alig lehetett látni valamit, még a Jobbik is hallgatott róla a központi kampányában. Nem úgy, amikor házról házra jártak. Ennek erejét nem ismertük fel időben. Igaza van, ez az egyik olyan terület, ahol újra kell gondolni a politikánkat.
Be kell látnunk, alulértékeltük a Jobbikot. Én is azt mondtam, hogy a Jobbikot ne tekintsük ellenfélnek, ne vitatkozzunk velük még szórólapokon sem, mert ezzel megemeljük őket. Ugyanez elmondható a Fideszről is, így a Jobbik szélárnyékban kampányolhatott. Ebben egyetértek Schiffer Andrással, nem lett volna szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az emberek egy jelentős része dühös, közérthető, radikális megoldásra vágyik.
hvg.hu: Mit tud mondani nekik a jövőben az MSZP? Vagy az lesz, amit értesülésünk szerint a budapesti párttanácsuk egyik tagja vetett fel: beszéljenek a szocialisták is a halálbüntetés helyreállításáról?
M. A.: Vannak bizonyos alapértékek, amiket nem lehet eldobni, lecserélni, hanem meg kell értük harcolni. És ha ezeknek az elveknek nincs többsége a társadalomban, akkor mi csinálunk valamit rosszul, nem magyaráztuk, értettük meg, hogy ez vagy az az út miért járhatatlan.
hvg.hu: Megvan az esélye annak, hogy az EP-választáson a Jobbik befut a második helyre?
M. A.: Igen, megvan a kockázata. Egyrészt az április 6-i eredményüket sikerként élik meg, ami további lendületet adhat nekik. Ugyanakkor azt hajtogatják, hogy népszavazást kell tartani az EU-s tagságunkról, márpedig az euroszkepticizmus egy Magyarországon is meglévő jelenség. Ez a két dolog most egymást erősítheti. De nem szabad azt csinálnunk, amit egyik oldalról a Fidesz, a másik oldalról a Jobbik csinál: nem csatlakozhatunk például az EU ellenes kórushoz. Ki kell állni Brüsszelben Magyarország érdekeikért és itthon pedig az európai értékekért.
hvg.hu: Elindul a tisztújításon?
M. A.: Igen, elindulok.
hvg.hu: Kardot rántanak Botka Lászlóval?
M. A.: Egy csapat, egy család vagyunk, nem karddal hadakozunk, hanem demokratikus versenyben dől el, hogy ki milyen posztot tölthet be.
hvg.hu: Mit szól Botka László ATV-ben megfogalmazott kritikáihoz?
M. A.: Teljesen egyetértek velük. Erre mondtam, hogy strukturálisan, és tartalmilag is meg kell újulnunk, le kell számolni azzal az egyébként általam is osztott, az MSZP-ben hosszú évek óta élő elképzeléssel, hogy nekünk elég a fővárosra, és a vidéki városokra koncentrálni, az hoz annyit, hogy ellensúlyozza a kistelepüléseken elveszített voksokat. A mostani választás bebizonyította, hogy ez tévedés. Jelen kell lenni a kistelepüléseken is. Mert Magyarországon is több világ létezik egymás mellett és ezekben a problémák is mások.
hvg.hu: Miért nem a kampányban figyeltek erre?
M. A.: Bizonyos tekintetben burokban voltunk, farkasvakságban szenvedtünk. Azt hittük, hogy a bennünket körülvevő hangulat az országos hangulat visszatükröződése. Miközben meggyőződésem, hogy a programunk megoldást adna az ország döntő többségének, nem vettük észre, hogy az üzenetünk sok esetben el sem jutott azokhoz, akiknek szólt, vagy ha el is jutott nem hitték el nekünk, hogy meg tudjuk valósítani azt.
hvg.hu: Egy idősebb, több kampányt megélt szocialista mondta nekünk, hogy az MSZP 1,2 milliós tábora teljesen másképp gondolkodik, mint a többi választó, és ezt az ellentmondást nem tudták feloldani a kampányban.
M. A.: Igaza van. Itt van például a pálinkafőzés ügye. Ha erre mi a régi módon reagálunk, akkor azt mondanám: „Orbán Viktor miért nem veszi végre tudomásul, hogy az EU közösségi jogát tiszteletben kell tartani!” De vajon így gondolja ezt a magyar nép is? A nagyapám is főz pálinkát, rendszeresen ad belőle nekem is, én meg a barátaimnak, és büszke vagyok rá, hogy gondosan válogatja hozzá a gyümölcsöt. Vagyis, én a brüsszeli döntésre most már azt mondom: „Lám, Viktor, te rosszul csinálod, mert nem véded meg ezt a hungarikumot, és nem a brüsszeli szabályok megváltoztatásáért lobbizol”.
hvg.hu: Lesz ahhoz ereje, érvkészlete, hogy az MSZP-hez kötődő értelmiséget meggyőzze erről?
M. A.: Ez lenne a legfontosabb politikai innováció: a már velünk lévőkkel megértetni, hogy messzebbre kell néznünk, ezért az eddigi megközelítést tágítani kell, mert akik ezen túl vannak, mást várnak tőlünk.
hvg: Leteszik az esküt az Alaptörvényre?
M. A.: Letesszük az esküt, de ez nem azt jelenti, hogy a korábbi kritikáinkat feladjuk.
hvg.hu: Ez azt jelenti, hogy érik a kiegyezés a Fidesszel?
M. A.: Szó sincs erről, az Orbán-rendszerrel nincs kiegyezés.
hvg.hu: Ajánlat már van. Rogán Antal a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta, ki kell egyezni a baloldallal, de addig nem megy, amíg Gyurcsány ott van. Gulyás Gergely pedig az InfoRádiónak nyilatkozta, hogy talán a fiatal szocikkal, így önnel lehetne egyezkedni.
M. A.: A centrális erőtér nem szolgálja a nemzet érdekeit, egy ilyen rendszerrel nincs kiegyezés. Nem a Fidesz szavazókkal van baj, hanem a rendszerrel, amit Orbán kiépített.