szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy orvoscsoport foglalta össze nyílt levelében a magyar egészségügy problémáit. A csoport nem fogad el hálapénzt, ezt a rendszer alapszintű korrupciójaként kezelik, ami összefügg az alacsony bérekkel és a beteg-orvos kapcsolat rossz bizalmi viszonyával. Szó esik a kórházak omló, penészes falairól és a szörnyű infrastruktúráról, minden együttes hatásaként pedig a szakemberhiányról, mindezért pedig az államtitkársághoz fordulnak.

Az 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoport orvosai fogalmazták meg nyílt levélben az Index hírportálnak az egészségügy legégetőbb problémáit. Az elmúlt hetekben sorra derült fény az orvosok és ápolók egyre lehetetlenebb kórházi munkakörülményeire. A Szent Imre és a Szent István kórház felmondásos esetei mellett a veszprémi Csolnoky Ferenc kórházban mondott fel 16 orvos, a történetek lökést adtak az egészségügy szereplőinek, hogy egyre nyíltabban beszéljenek a munkakörülményeikről.

A sokszor előre fizetett hálapénznek már nincs sok köze a hálához az orvosok szerint.
Fülöp Máté

Az orvosok szerint az elsőfokú probléma a hálapénz rendszerének létezése – a csoport tagjai vállalják, hogy alacsony fizetésük ellenére sem fogadnak el hálapénzt. Egyenesen szégyellik az orvosok is, és nem is beszélnek a hálapénz elfogadásáról, így nehéz megállapítani, hogy milyen szinten szőtte át ez a fajta korrupció az egészségügyet – említést tesznek olyan orvosról is, aki a nyugati orvosfizetéssel megegyező jövedelmet alakít ki a hálapénznek köszönhetően.

Azonban szerintük a hálapénz egy hamis illúzió a beteg és családtagjai számára – főleg, mert sokszor előre fizetik –, hogy annak megfizetésével extra figyelmet szentelnek a betegnek, valójában a rendszer el sem bírja, hogy egyénileg ilyen szinten foglalkozzanak valakivel. Ezzel szemben furcsállják, hogy az egészségügyi államtitkár szerint majd kikopik a hálapénz a rendszerből, érdemi intézkedést nem tapasztaltak.

Az alacsony bérek magukban hordozzák a hálapénz rendszerének fennmaradását. Míg külföldön egy jó orvost a "magyar miniszterelnök fizetésével várják külföldön", addig itthon egy meghatározott bértábla szerint lehetséges csak az előmenetel. Azonban az állam nem számol azzal, hogy egy alulfizetett rezidens a munkájával számos beteget tesz újra munkára alkalmassá.

A Merényi kórházat a sokadik botrány után gyorsan felújítják.
ajbh.hu

Ráadásul az utánpótlás képzése is gondokkal küzd, így lassan az is probléma lesz, ha a rezidensekkel végeztetnék el a szakorvosi feladatokat is. Az orvosi egyetemeken is nagy az oktatóhiány, ráadásul a hallgatói létszám erőltetett emelése az elvándorlás miatt csak tovább terheli a rendszert, a gyakorlati oktatást is akadályozza.

Az omladozó és penészek falak és az ehetetlen étel csak díszlet a levélírók szerint. Egy orvos például hiába ismer fel egy súlyos rákos megbetegedést, a CT- és MR-készülékek hiánya miatt nem lehet érdemi kezelést folytatni, ennek következtében Magyarországon van a legnagyobb esélye a rákkal diagnosztizált betegeknek a halálozásra az OECD országai között. Emellett a kizsigerelő emberhiányt emelik ki, ugyanis bárki, aki elvándorol vagy elhagyja a pályát, a feladatait az itt maradt kollégáknak kell ellátnia, az egészségügy nem tud csökkentett kapacitással működni, mindenkit el kell látni.

Arra kérték az orvosok az állampolgárokat, hogy írjanak levelet Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkárnak, melyben megkérdezik, hogy

  • Milyen határidőt ad a hálapénz "kikopására"?
  • Milyen konkrét lépéseket tesz 2016-ban az orvos- és szakdolgozó-elvándorlás mérséklése és az orvos és szakdolgozói felsőoktatási képzés megerősítése érdekében?
  • Mikorra hív össze kerekasztalt, ahol a kormányzat figyelembe veszi a társadalom, az egészségügyi érdekképviseletek és a gazdaság képviselőinek véleményét?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!