Tetszett a cikk?

Napokon belül dönt a Parlament a fizetési meghagyások ügyintézéséről, mely szerint hamarosan a bíróságtól a közjegyzőkhöz kerül ez az adósságbehajtást gyorsító eljárás. Ezzel jelentősen rövidülhet a tartozások behajtása, így gyorsabban juthatnak a pénzükhöz az emberek. Dr. Gatter László a Fővárosi Bíróság elnöke üdvözli a törvénymódosítást.

Az eddig szabályok szerint a bíróságtól lehetett fizetési meghagyás kibocsátását kérni. Ebben az eljárásban a bíróság nem vizsgálja érdemben a tartozás fennállását csak egy jogerős fizetési meghagyás felszólítást küld az adós részére. Ha az adós a tartozás fennállását nem vitatja ez az eljárás ugyanolyan hatályal bír, mint a bírósági ítélet, vagyis végrehajtást is lehet kérni.

A változással mindenki jól jár, de a legnagyobb nyertes az eddig sokszor hoppon maradó hitelező lehet. Az új rendszer bevezetésével várhatólag ugrásszerűen meg fog nőni a fizetési meghagyás ügyek száma, annak köszönhetően, hogy ez eddig megszokott 6-8 hónapos eljárás mindössze 15 naposra csökkenne.

A fizetési meghagyás nemcsak gyors,de költségtakarékos követelésbehajtási lehetőség. Ez az eljárás olcsóbb mint a per, az illeték a tartozás mértékének 3 százaléka. Ha az adós ellentmond - tapasztalatok szerint az esetek felében - , akár mert a tartozást vitatja, akár mert húzni akarja az időt, csak akkor következik a peres eljárás. A korábbi gyakorlatban leginkább a hosszadalmas eljárás tartott vissza sokakat annak megindításától, ezért várható, hogy az új rendszer hatására többen élnek majd ezzel a lehetőséggel.

A Fővárosi Bíróságon az elmúlt évben mintegy kétszázezer olyan ügy érkezett, amelyet bírósági titkárok, ügyintézők és hozzájuk kapcsolódó nem jogi munkakörben dolgozó munkatársak kezeltek Ez jelentősen lassította az ügymenetet, így a követelésbehajtás folyamatát is.

„Parlamenti döntés előtt áll a fizetési meghagyások bírósági ügyszakból való kivétele és a közjegyzőkhöz való áttétele. Én messzemenően támogatom ezt a törvénymódosítási rendelkezést. Leginkább azért, mert állandóan küzdünk azzal, hogy elég embert tudjunk átcsoportosítani erre a feladatkörre. Nagyon örülnénk tehát, hogyha ez tőlünk a közjegyzőkhöz kerülne. Meggyőződésem, hogy ettől az egész ügyintézés, nyilvántartás naprakésszé fog válni, és a bírósági szervezet is csak nyerhet, hisz ez a fajta ügyintézés elvonja az energiákat a klasszikus bírósági feladatoktól.” – nyilatkozta dr. Gatter László a törvénytervezettel kapcsolatban.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!