szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Műkritikusok, művészeti szakemberek tiltakoznak nyílt levélben Hiller István kulturális és oktatási miniszternél amiatt, hogy a tárca bejelentette, a KOGART (Kovács Gábor Művészeti Alapítvány) hazai vállalatok bevonásával létrejövő kortárs művészeti gyűjteményépítési akcióját közpénzzel támogatja.

A KOGART száz hazai cég bevonásával kezdte meg tavaly bejelentett projektjét, amelynek célja egy kortárs művészeti gyűjtemény létrehozása. A vállalatokat legalább öt vére, legalább évi egymilliós támogatásra szeretnék megnyerni annak érdekében, hogy a kortárs magyar művészet reprezentánsaitól műveket vásároljanak. Huszonöt műből terveik szerint évente árverést is rendeznének, amelynek bevételét jótékony célra fordítják.

Az OKM bejelentése március 11-i keltezésű. Eszerint "elindult az Arts and Business magyarországi megvalósítása" s ennek keretében az állam három évig, minden, a magánszférából jövő egymillió forinthoz félmilliót tesz hozzá a KOGART kezdeményezte projektben. Legfeljebb ötvenmillióról lehet szó, azaz, ha a vállalati színtérről százmillió gyűlik össze, az állami támogatás akkor éri el felső határát.  Az OKM egyben kikötötte, hogy a létrejövő gyűjteményt évente milyen módon kell bemutatni, s hoyg abban fiatal művészeknek is helyet kell kapniuk.

Az AICA - Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége Magyar tagozata most nyílt levélben tiltakozik a bejelentés miatt. Mint írják "A nemzetközi színtéren az arts and business politika felett álló, a művészet és az üzleti világ hatékony és sikeres együttműködését elősegítő forma (...), e két fél kölcsönös érdekeit szem előtt tartó, üzleti alapú viszony. Gyűjteményt természetesen bárki építhet Magyarországon, ha azt a saját pénzéből teszi. Úgy gondoljuk, hogy a kulturális tárca elsődleges kötelessége a rábízott közpénzből a közgyűjtemények támogatása, nem pedig ezek teljes ellehetetlenítése."

Mint kifejtik, elfogadhatatlan, hogy a minisztérium egy kezdeményezésbe injektálna ötvenmilliót, miközben a teljes magyar közgyűjteményi szféra kortárs művészeti vásárlásaihoz 27 milliónyi pályázható pénzt ajánl fel.

"Egy nem közgyűjteményi státuszú magánalapítvány gyűjteménye magángyűjteménynek számít, amely kincsképző erejénél fogva a tulajdonos vagyonát növeli. Megengedhetetlennek tartjuk, hogy az állam művészet támogatás címén közpénzből támogassa egy magánszemély vagy magánalapítvány vagyonát gyarapító műgyűjtemény felhalmozását. Úgy gondoljuk, hogy az üzleti világ szereplőinek kultúrpolitikai szereplőkké avatása hosszú távon a kulturális és az üzleti világ szereplőinek megosztásához, nem pedig konstruktív együttműködésükhöz vezet." - zárják levelüket a hazai művészeti élet és műkritika reprezentánsai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Nemzeti Kortárs Gyűjtemény: mit, miből, milyen céllal?

Június 26-án kelt a Kovács Gábor bankár fémjelezte művészeti alapítvány, a KOGART bejelentése, amely szerint elindul az úgynevezett Nemzeti Kortárs Gyűjtemény létrehozása. Különös fejlemény ez: eleddig nem fordult elő, hogy a kultúrában egy magánkezdeményezés a „nemzeti” jelzővel látta volna el saját magát. A KOGART nemzeti nagyintézményi funkcióra tör, vagy csak nem tudja, mit csinál?

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Kogart: progresszió kontra nagyközönség?

Lemondott a Kovács Gábor (Bankár Holding Rt.) által tavaly hárommilliárd forintból létrehozott művészeti alapítvány, a Kogart teljes művészeti tanácsa. A céljaiban a XXI. századi művészettel foglalkozni kívánó Kogart alapítói és a művészeti szakemberek, úgy látszik, mégsem ugyanazt értik kortárs művészeten.

hvg.hu Kult

Megvált a "nemzeti" jelzőtől a Kogart kortárs gyűjteménye

A júniusban még Nemzeti Kortárs Gyűjteményként beharangozott projekt neve Kogart Kortárs Művészeti Gyűjtemény lett. Az erről szóló döntés a "nemzeti" jelzőről a sajtóban lezajlott vita nyomán már korábban megszületett.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

A kultúra támogatása vagy közpénzek hűtlen kezelése?

Szelet vet Hiller István március 11-i bejelentésével. Alapvető változás küszöbén állunk: a kultúrára szánt közpénz megjelenik és "dolgozni kezd" egy magánkezdeményezés finanszírozásában. De mi a helyzet az állam saját gyűjteményeivel? S vajon valaha megvitatta-e a szakmával, hol a „köz” és a „magán” közti határ a kultúrában? A hvg.hu a szakmát, az OKM-et és a KOGART-ot is megkereste.