Amit csak kevesen láthattak: Ilyen rendszer fut Észak-Koreában a számítógépeken
Észak-Koreában szinte egy az egyben lemásolták az Apple számítógépeinek operációs rendszerét, majd tettek bele néhány alattomos programot.
Papós Tamás
Az észak-koreai kormány egy új szintre emelte a diktatúrát, pontosabban az állampolgárok utáni kémkedést. A BGR számára két német kutató, Florian Grunow and Niklaus Schiess tette letölthetővé és kipróbálhatóvá az általuk felfedezett operációs rendszert, amelyet Észak-Koreában fejlesztettek, hogy megfigyeljék a felhasználókat.
Ebben olyan kémprogramokat helyeztek el, amelyek teljes ellenőrzés alatt tartják az észak-koreaiakat. Például van benne egy olyan program, amely a gyanús fájlokat vízjellel látja el és innentől kezdve folyamatosan követi az alakulását.
BGR
Az operációs rendszer ráadásul megszólalásig hasonlít az Apple számítógépein futó OS X-re. Ez ugyan nem egyedülálló, hiszen van még néhány olyan Linux-alapú rendszer - feltehetően ez is az -, amely szintén nagyon hasonlít a Macintosh gépek rendszereire (pl.: PearOS, Elementary OS Luna, Klementine), de mindenképp érdekes, hogy Észak-Korea is hangsúlyt fektetett erre.
1925. július 18-án került a boltokba a totalitárius diktatúra megvalósításának első és egyetlen kézikönyve, Adolf Hitler Mein Kampfja. A könyvben kifejtett ideológiára építve történhetett meg a világ legtöbb áldozattal járó háborúja és népirtása is. De milyen utóélete volt Magyarországon?
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.