Kínai katona vert tibetieket Budapesten - betörték a követség ablakát

1 perc

2008.03.20. 16:42

A VI. kerületi Benczúr utca és Bajza utca kereszteződésénél a Tibetet Segítő Társaság nevű civil szervezet által rendezett, a Tibet elleni kínai erőszak befejezését követelő performansz kezdetekor egy tányérsapkás kínai katonai egyenruhába öltözött férfi rohant a követségi épület elé, három, tibeti zászlókat lengető embert kergetve. A tüntetők egy eldobott kővel betörték a kínai nagykövetség ablakát, az épületet piros festékkel dobálták meg, egy embert a rendőrség őrizetbe vett.

A mintegy kétszáz fő részvételével zajló tüntetésen a legtöbben a "Szabadságot Tibetnek!" jelszót skandálják. A Kínai Köztársaság nagykövetsége elé csütörtök estére jelentett be demonstrációt a Tibetet Segítő Társaság nevű civil szervezet. A VI. kerületi Benczúr utca és Bajza utca kereszteződésénél mintegy száz fő tüntet jelenleg, a Tibet elleni kínai erőszak befejezését követelve; a rendőrség kordonnal védi a követség épületét és 6-8 járőrautónyi rendőr is biztosítja a rendet a helyszín közelében.

Hamar kiderült, hogy a fent említett, üldözésnek látszó jelenet a rendezvény részét képező performansz: a hatósági embernek öltözött férfi "majd adok én neked dalai lámát" kiáltások közepette úgy tett, mintha ütlegelné áldozatait, akik pedig a "gyilkos" szavakat kiáltozták.

Hat órakor a Tibetet Segítő Társaság képviseletében felolvasták azt a levelet, amit a szervezet Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek írt, a program ezután egy tibeti szerzetes beszédével folytatódik és a civil szervezet vezetőjének, Hendrey Tibornak a beszédjével zárul. A demonstrációt egyébként este nyolc óráig jelentették be a rendőrségen, az alatt a Benczúr utca érintett szakaszát lezárták.

Mint ismert, Kína hatalmas kiterjedésű, függetlenedésre törekvő himajálai országrészében a múlt héten súlyos zavargások törtek ki, s a tüntetők illetve a hatóságok közti konfliktus e héten is tovább folytatódott. Tibeti források szerint a halálos áldozatok száma már száznál többre rúg, s Kína is elismerte, hogy számos tüntető vesztette életét, bár az állami hatóságok szerint a halálesetek száma csak tízes nagyságrendű. A tibetiek tüntetését egyébként a legtöbben a pekingi olimpiával kötik össze, a történtek miatt a dalai láma is kilátásba helyezte lemondását.

MTI/HavariaPress