Az IMF további szigorú kiadáskorlátozást ajánl Magyarországnak

1 perc

2008.09.24. 15:58

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt ajánlja a magyar kormánynak, hogy a 2009. évi további konszolidáció érdekében szigorú kiadáskorlátozást folytasson, az adócsökkentést – ha az nincs konkrétan ellentételező kiadáscsökkentéssel alátámasztva – kerülje el – áll az IMF ügyvezető igazgatóságának napokban született állásfoglalásában, amelyet szerdán közölt a Magyar Nemzeti Bank.

Az IMF ügyvezető igazgatói megállapították, hogy a kiadások visszafogása és a lendületesen alakuló bevételek lehetővé teszik a 2008-as hiánycél elérését, a konvergenciaprogramban foglaltaknak megfelelő, további hiánycsökkentést sürgetnek 2009-re.

Azt javasolták, hogy a költségvetési többletbevételeket a hiány csökkentésére használja fel a kormány. Az igazgatók felhívták a figyelmet arra, hogy az adócsökkentést – ha az nincs konkrét ellentételező kiadáscsökkentéssel alátámasztva – kerülje el a kormány. Véleményük szerint a bizonytalan gazdasági kilátások miatt a 2009-es költségvetésben elengedhetetlen jelentős biztonsági tartalékok képzése.

A valutaalap igazgatói testülete úgy foglalt állást, hogy a közpénzügyi felelősség törvényi szabályozása - hiteles gazdaságpolitikával alátámasztva – erősítené a kabinet elkötelezettségét a költségvetési fegyelem mellett, és ezáltal elősegítené a szükséges konszolidációt.

Az igazgatók javasolták az állam szerepének csökkentését és a kapcsolódó adóteher mérséklését a nyugdíj-, az egészségügyi- és az oktatási kiadások további reformja útján. Az adóterhelésnek a bérhez kapcsolódó adókról a fogyasztásra való terelése és az adóalap szélesítése révén javulhat a munkára ösztönzés és növekedhet a foglalkoztatás.

Az IMF ügyvezetői azt tartanák helyesnek, hogy a monetáris politika kétéves időhorizonton 3 százalékos infláció elérését célozza meg. Megjegyezték, hogy az új lebegő árfolyamrendszerben a monetáris politika képes kizárólag az inflációs célkitűzésre összpontosítani. Az igazgatók - tekintettel a 2008 első félévében megnövekedett inflációs nyomásra – úgy vélték, hogy megfelelő volt a monetáris szigorítás. A jövőre tekintve szerintük az irányadó kamatlábnak az árfolyam-alakulás hatásaira és a mögöttes inflációs nyomásra kell válaszolnia. A jegybanknak készen kell állnia az inflációs sokkokra történő gyors és erélyes reagálásra.