Bajnai-program: a kutatóknak tetszik
Szakmailag helyes és szükséges gazdaságkezelő lépéseket tartalmaz Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt programja - hangsúlyozták az MTI által megkérdezett kutatók, hozzátéve, hogy az elképzeléseknek csak egy része ismert.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a megismert részletek "erősen hasonlítanak" a Reformszövetség javaslataihoz. Olyan intézkedések szerepelnek a programban, amelyek a jelenlegi helyzetben megtehetők és szükségesek - mondta. A program támogatottsága pedig leginkább azon múlik, hogy hogyan kommunikálja a kormányzat. Hozzátette: meg kell értetni a társadalommal és a politikusokkal is, hogy a lépésekre szükség van, nincs, aki ma megfinanszírozza a kiadáscsökkentés főbb területeit.
A Bajnai-program részletei itt! | |
|
Akar László, a GKI vezérigazgatója szerint a megismert részletek az idén 400 milliárd forinton felüli kiadáscsökkentést jelentenek a már bejelentett intézkedésekkel együtt. Ezzel az idén a GDP 3 százaléka alatt tartható az államháztartás hiánya - tette hozzá.
A jövő évre vonatkozó intézkedések "tiszteletreméltó" hatása azonban ma még nehezen számszerűsíthető a kutató szerint. Így azt is nehéz megbecsülni, hogy mekkora mozgásteret biztosíthat az élőmunka terheinek csökkentésére. Ezért úgy vélte, hogy a 2010-re vonatkozó javaslatok iránya helyes, kérdéses azonban, hogy mértékük elegendő-e.
Akar László szerint a részletek alapján az intézkedések a nyugdíjasokat és a közszférát érintik leghátrányosabban. Megjegyezte azt is: az egyes javaslatokhoz "biggyesztett" megjegyzések, például a 2010-től a közszférában megszűnő 13. havi juttatás helyett a hiánycél teljesüléséhez és a GDP elvárt növekedéséhez kötött általános "ösztönző kiegészítés" nehezen értelmezhető.
Belyó Pál, az Ecostat főigazgatója szerint ez a tervezet alkalmas lehet arra, hogy teljesüljenek a konvergenciaprogramban lefektetett célok és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által elvárt lépések. Ezek végrehajtása révén lehetőség nyílik a szerkezetátalakításokra, a reformok elindítására. Úgy vélte, hogy a most megismert lépések a program csak egy részét jelentik, és várhatóan újabb intézkedésekkel lehet további segíteni a kiigazítási folyamatot.
Belyó Pál felhívta a figyelmet arra, hogy más országokban is sor került hasonló lépésekre, ez nem egyedi eset.