Soros György személyében tökéletes bűnbakot tálalt fel Orbán Viktor a magyar társadalomnak

3 perc

2017.07.11. 22:00

A milliárdos emberbarát a migránsok és Brüsszel után a kormány gyűlölethadjáratának újabb céltáblája. Az elleni indított kampányban Orbán az antiszemitizmus kártyáját is kijátssza.

Lottóötösként jött Orbán Viktornak, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök utasítására Izrael budapesti nagykövete visszavonta azt a közleményét, amelyben arra szólította fel a magyar kormányt, állítsa le a Soros György fényképével futó plakátkampányt. Az ugyanis „az antiszemitizmust gerjeszti”; „szomorú emlékeket idéz fel”; „gyűlöletet és félelmet szít”. Hasonlóan értékelt a Mazsihisz is, amiből Gulyás Gergely, az Országgyűlés fideszes alelnöke azt a következtetést vonta le a köztévében, hogy „az gondolkodik faji alapon, aki antiszemitizmussal vádolja a kormányt”.

Az izraeli lépésnek mindenesetre valóban létezik olyan, könnyen eladható olvasata, hogy Orbánéknak már papírjuk is van arról, hogy nem a származása miatt indítottak támadást Soros ellen. Aki viszont a kormánypropagandával ellentétben – Michael Vachonnak, a Soros Fund Management tanácsadójának aláírásával, Soros nevében szétküldött levél szerint – nagyon is úgy érzi, hogy „Európa legsötétebb korszakait” idéző hadjárat folyik ellene.

Attól persze még, hogy a milliárdos épp olyan ellensége Netanjahunak, mint Orbánnak (az izraeli miniszterelnöknek egyébként ugyanaz az Arthur Finkelstein kampányguru ad kampánytanácsokat, aki a magyar kormányfőnek is), a tény még tény marad: a közterületeket elárasztó plakátok tragikus emlékeket idéznek fel. A napokban Budapesten járt Michael Roth német Európa-ügyi miniszter egyenesen sokkolónak nevezte a Soros-plakátokat, amelyek az 1930-as évek antiszemita plakátjainak kliséit használják. „Ki ne ismerné a gazdag és fennhéjázó, nagyon-nagyon kövér és nagyon-nagyon ronda orrú zsidó karikatúráit?

A nevető zsidót nem lehet megunni, mert itt az üzenet sokkal elgondolkodtatóbb... ez egy romlott nevetés” – írja erről Kelemen Attila Ármin a Transindex portálon megjelent, Amikor a zsidók nevetnek című cikkében. Az országot ellepő óriásplakátok alapjául szolgáló, Sorost nevetve ábrázoló arckép egyébként egy 2005-ös ukrajnai sajtótájékoztatón készült hírfotó manipulált változata, amelyből még a BKV egyik villamosjáratának padlójára is jutott (állítólag nem hivatalosan).