Orbán olasz barátai nem szakítottak teljesen a fasiszta múltjukkal
Több mint hetven éve használt logó mutatja, milyen örökséget vállaltak és vállalnak gyakori alakváltások közepette az olasz politikai színtér jobbszélén elhelyezkedő pártok. Amelyek egyikének eseményén díszvendég volt Orbán Viktor.
Ha az önök elnöke, Giorgia Meloni Magyarországon működne, akkor a politikai mezőny közepén helyezkedne el. Én egy kicsit jobbra állok tőle
– jelentette ki Orbán Viktor Rómában, a szélsőjobboldali Fratelli d’ Italia (FdL – Olasz Fivérek) ifjúsági rendezvénye, az Atreju díszvendégeként.
Orbán beszédét énekelve és tapsolva szakították félbe Rómában
Giuseppe Conte olasz kormányfőnek is visszaüzent Orbán Viktor Rómában. A miniszterelnök az Atreju nevű rendezvény meghívottjaként tartott beszédet.
A magyar miniszterelnök ezzel olyan párt elnökétől jobbra jelölte ki a maga helyét, amelynek a gyökerei az olasz fasizmusig nyúlnak vissza. Átváltozások, szétválások és újrafazonírozások után, de félreérthetetlenül. Elég megnézni az FdL logóját. A párt neve alatt olasz nemzeti színű, zöld-fehér-piros lángnyelv látható, ez a nevezetes „háromszínű láng”. Eredetileg olyan rohamosztagosok jelvénye volt, akik hősies akciókat hajtottak végre az első világháborúban, majd egy részük a háború után a Benito Mussolinit támogató szabadcsapatokhoz csapódott.
A háromszínű lángot választotta szimbólumának az 1946 decemberében megalakult Olasz Szociális Mozgalom (MSI) nevű párt, amelyet Mussolini Olasz Szociális Köztársaságának néhány politikusa hívott életre, különböző újfasiszta csoportok összevonásával. Fasisztának nem hívhatták magukat, és a hajdani fasiszta jelképeket se használhatták, mert azokat Olaszországban betiltották. A fasiszta párt újjászervezésének tilalma az 1947-es olasz alkotmányba is bekerült.
Terhelt történelem
Az MSI jelszava úgy szólt: nem megtagadni, nem restaurálni. Vagyis nem akarta újjáéleszteni a fasizmust (szemben a radikális neofasisztákkal), de nem is ítélte el, életben akarta tartani az olasz fasiszta állam szociális és gazdasági örökségét. A párt már 1948-ban be tudott kerülni a parlamentbe, a későbbiekben is rendre ott volt mindkét házában (többnyire 5-6 százalék körüli eredményekkel), és sikereket ért el helyhatósági választásokon, főleg Délen.