Két ország is nemzeti tragédiaként élte meg 25 éve a Tallinnból Stockholmba tartó Estonia komp katasztrófáját. Békeidőben, európai vizeken a legsúlyosabb hajóbaleset okairól ma sem tudni semmi biztosat.
Révész Sándor
Negyedszázada, 1994. szeptember 28-ára virradó éjszaka egy óra körül a Finn-öbölben pillanatok alatt elsüllyedt az Észtország nevét viselő, Tallinnból Stockholmba közlekedő komp, és a fedélzeten utazó 989 emberből 852 meghalt. Ez volt a legnagyobb észt tulajdonban lévő hajó, az ország büszkesége. Az Oroszországtól való elszakadás és a Nyugathoz való (vissza)kapcsolódás szimbóluma. Az utasok és az áldozatok többsége svéd volt, ám a 186-tagú személyzet főleg észt, és a svéd állampolgárok egy részének is voltak észt gyökerei.
Észtországot a baleset előtt négy héttel hagyta el az utolsó orosz katona. A tragédiával egy időben bukott meg a balti állam első szabadon választott kormánya. Sokan úgy érezték, az Estonia sorsa a független Észtország sorsának szimbóluma. Ezt a baljós érzést erősítették a svéd reakciók is.
Szomszédi viszony
Svédországot letaglózta a tömegszerencsétlenség. A társadalom a legkevésbé vallásosak közé tartozik, ám az áldozatok emlékére tartott szertartásokon dugig megteltek a templomok. A sajtó tele volt az észtek éretlenségét, hanyagságát taglaló cikkekkel, a „szovjet örökséggel”, amelyet képtelenek levetkőzni. A rohamtempóban felépített észt tengerhajózás a gyengén képzett legénységgel alkalmatlan a menetrendszerű tengeri közlekedés lebonyolítására – ilyen hangokat fújt a tengeri szél Svédországból Észtország felé.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.