Egy szűk kör ügyeskedik a szuperkötvénnyel, a tömegek pénze alig mozdul

6 perc

2019.09.30. 09:00

Az új lakossági állampapír bevezetésének egyik célja – állítólag – a „párnaciha-pénzek” bevonása volt az államadósság finanszírozásába. Na, ez nem nagyon jött össze. Ettől még a Magyar Állampapír Plusz alaposan átrendezte az értékpapírpiacot.

A recept egyszerű: légy privátbanki ügyfél, vegyél Magyar Állampapír Pluszt, tedd le a bankodnál egy értékpapír-fedezetű, úgynevezett lombardhitelért cserébe, majd az így kapott pénzből vegyél megint MÁP Pluszt. Stabil, kockázatmentes hozam öt évre – de csak a kivételezetteknek.

Ők ugyanis akár 2–2,5 százalékos – olykor 2 százalék alatti – thm mellett is kapnak állampapír-fedezetre lombardhitelt, a letett értékpapírok 80-90 százaléka erejéig. Azaz, ha valaki tízmilliónyi, az ötéves futamidő esetén 4,95 százalékos éves hozamot adó állampapírral bír, akkor maximum 9 millió forint kedvezményes hitelt kaphat.

Ha a pénzből újra állampapírt vesz, összesen 19 millió forintnyi MÁP Plusz kamatozik a számláján, fél évtized alatt több mint 5 millió forintot hozva. Ennek a nagyobbik része meg is marad neki, attól függően persze, hogy milyen a lombardhitel lejárata és törlesztésének ütemezése. Annyiban azért rizikós a megoldás, hogy a lombardhitelek változó kamatozásúak; ha menet közben netán markáns kamatemelkedés történne, a kitűnően kigondolt megoldás összeomlik.