L. Simon László: Ártott nekünk, amit az ellenzék kreált a Mészáros Lőrinc-jelenségről
A CEU és az MTA elleni meccseket finomabb módszerekkel és jobb kommunikációval meg lehetett volna nyerni, az is csak a nyugdíjasokat hozza lázba, hogy Tormay Cécile-t hány órában tanítsák – mondja L. Simon László volt kulturális államtitkár, fideszes parlamenti képviselő. Interjú.
HVG: Alapítványuk kápolnásnyéki kastélyába hívott beszélgetni, talán nem szívesen megy a „vörös” Budapestre?
L. Simon László: Büszke vagyok a 13 éve általam létrehozott alapítvány és a Halász-kastély munkájára, az ide látogatók nagy száma is visszaigazolja ezt. Budapestet – függetlenül a vezetésétől – továbbra is rajongásig szeretem, este épp a Radnóti Színházban nézem meg Alföldi Róberttel a III. Richárdot.
HVG: Azért csak fáj a szíve a bukta miatt! Egyetért a Bayer Zsolt-féle sajtóklub diagnózisával, hogy a hálátlan fiatalok miatt veszítették el Budapestet?
L. S. L.: Az én generációm számára a Fidesz a szabadságot jelentette, Orbán Viktor az a hős volt, aki Nagy Imre újratemetésén a legbátrabb beszédet mondta. Az egyik lányom, aki jövőre választókorú lesz, 2002-ben született, az ő számára viszont a Fidesz azt a hatalmat jelenti, amiben felnőtt, Orbán Viktor pedig apja nemzedékét, ami ellen, mint minden „rendes” tinédzser, lázad.
HVG: Épp ezért szavaz majd a Momentumra?
L. S. L.: Az én gyerekeim olyan közegben nőnek fel – vidéki egyházi iskolában –, ahol nem fenyegeti az a veszély őket, hogy momentumosok legyenek. Egyébként a fiatalok között még mindig elég jól áll a Fidesz, az egyetemisták, tehát a jövő véleményformálói között veszítettünk sokat a népszerűségünkből.
Bayer Zsolték a jászberényi vereség után: „Még egy ilyen választás, és Magyarország örökre elveszett"
Megsemmisítő vereséget szenvedett a Fidesz a megismételt jászberényi választáson, ennek pedig egy komplett adást szentelt a megmondóemberekkel felálló Sajtóklub a Hír Tv-n. Apokaliptikus hangulatban beszélgetett Bayer Zsolt, Bencsik András, Szentesi Zöldi László és Huth Gergely. A bűnösök: a fiatalok - állapították meg a műsorban.
HVG: Ennek köze lehet az MTA, a CEU és egyes fővárosi színházak elleni hadjáratuknak?
L. S. L.: Én támogattam a kormány döntéseit, például azt, hogy az állam szerepet vállaljon az akadémiai intézetrendszer átalakításában. Ezeket a meccseket meg lehetett volna nyerni finomabb módszerekkel és jobb kommunikációval. Az, hogy a fiatalokat nehéz megszólítaniuk a hagyományos pártoknak, nemcsak a mi problémánk, hanem a baloldalé is.
HVG: Amelynek mégsem fogyott el a szavazótábora, ráadásul a fiatal szavazókat az sem zavarta, hogy a Momentum összeállt a baloldallal. Valamit jobban csinálnak, mint önök?