Átírták Vivaldi legismertebb művét, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozásra

A Négy Évszak egy háromszáz éves mestermű, de a hamburgi szimfonikusok most hozzányúltak a partitúrához. Nem tiszteletlenségből tették, az újítás mögött figyelemfelhívó szándék állt.

Átírták Vivaldi legismertebb művét, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozásra

Kellemetlen, hideg szél fújja az emberek arcába a megállíthatatlanul szitáló, mindent átnyirkosító eső cseppjeit. Egy-egy erősebb széllökés kifordítja az ernyőt is a hamburgi Elbphilharmonie koncertterme felé igyekvő látogató kezéből. Nem éppen stílusos ráhangoló a várt eseményre. A kikötő látképét meghatározó, impozáns, a helyiek által egyszerűen „Elfinek” becézett zenepalotában ugyanis a szén-dioxid-kibocsátás, a klímakatasztrófa, a globális felmelegedés lesz a téma. Az utóbbiból például direkt jól jönne valamennyi a hideg novemberi estében – gondolhatja a látogató, a meghívó szerint azonban éppen ennek veszélyeiről lesz szó. Pontosabban: hang, zene.

Merthogy az északnémet közszolgálati rádió szimfonikus zenekara, az NDR Elbphilharmonie Orchester arra vállalkozott, hogy hallhatóvá teszi a természeti környezet, a klíma radikális átalakulását. Antonio Vivaldi 1725-ben komponált mesterművét, A négy évszakot írták át és hangszerelték újra.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.