Lesajnálás és düh: a feketék az amerikai választások határon túli magyarjai

7 perc

2020.06.05. 09:00

Joe Biden demokrata elnökjelölt szavai árulkodók voltak, az amerikai baloldal szerint fekete csak rá szavazhat. A republikánusok is így látják, ezért akadályozni is próbálják, hogy leadják voksukat. A helyzet leginkább a magyar kettős állampolgárok által leadott Fidesz-szavazatokra hasonlít, amiért pátoszt és pár ajándékot kapnak az egyik oldaltól, ellenszenvet és haragot a másiktól.

Ha feketeként azon gondolkozol, hogy rám szavazz vagy Trumpra, akkor nem is vagy fekete

– mondta egy rádióműsorban két nappal George Floyd halála előtt Joe Biden, ezzel is bizonyítva, hogy elnöki ambícióinak legnagyobb akadálya saját felelőtlen szószátyársága. Az alábbi videóban hallható megszólalásából azt lehet kihallani, hogy nem pusztán Trump gondolkodik homogén masszaként az afroamerikai kisebbségre, de Barack Obama egykori alelnöke is.

Trump abból épített karriert, hogy alig leplezett rasszizmussal kérdőjelezte meg az Egyesült Államok első fekete elnökének állampolgárságát. Biden pedig magában úgy véli, neki tennie sem kéne azért semmit, hogy a kisebbség támogatását elnyerje – a kritikák kereszttüzében kénytelen volt visszavonulót fújni és bocsánatot kérni, kérdés, mennyire tűnik ez hitelesnek.

Pedig a fekete közösség számos szempontból a közelmúlt vesztese, amely valódi politikai megoldásokat vár gondjaira. George Floyd halála újra felszínre hozta az afroamerikai érzést, hogy nem kelthet félelmet megjelenésével, különben könnyen erőszak áldozatává válhat. A kaliforniai Shola Richards azt magyarázta el a Facebookon, hogy ő még sohasem sétált saját otthonának környékén egyedül, mindig viszi magával kutyáját és egyik kislányát. Egyedül ugyanis gyanús alaknak néznék a távolabbi szomszédok. Ahmaud Arbery például kocogni ment, amikor Georgia államban idén februárban lelőtték.

A koronavírus-járvány is átlagon felül érintette azonban a feketéket, 

  • mert rendszerint ők azok, akiknek a rosszabbul fizetett munkával be kell érniük, amelyet nem lehet otthonról is elvégezni. Számukra tehát a távolságtartás az egzisztencia elvesztésével járna.
  • Az átlagnál kevesebben rendelkeznek egészségügyi biztosítással, ami miatt halogatják az orvosi ügyelet felhívását, mert drága kezeléseket nem tudnának kifizetni.
  • Az ő lakókörzeteikben rosszabb az infrastruktúra, leterheltebbek a kórházak, gyengébb minőségű az ellátás.
  • Az egészségügy alsóbb beosztásaiban is leginkább ők dolgoznak, amely kiemelt rizikófaktornak számít.
  • De még a mostani tiltakozások is fokozhatják kitettségüket a fertőzésnek, mivel lehetetlen tartani a megfelelő távolságot.

Azon szövetségi államokban, amelyek az etnikai hovatartozásukat is rögzítő adatokat gyűjtenek a halottakról, úgy találták, hogy a harmaduk fekete, holott az ő arányuk a teljes népességben mindössze 13 százalékos. Márpedig Amerikában még mindig napi húszezren kapják el a kórt, és május elseje óta mindössze hat napon múlta alul az ezret a napi áldozatok száma.