Az adóparadicsomoknak is jól jött az Apple gigabírságának visszavonása
Az Apple javára született döntés az EU számára elzárt egy utat a multik adóztatásához, de Brüsszel más módszerrel is megpróbálhat fellépni az adóparadicsom jellegű tagállamok ellen, beleértve Magyarországot is.
Kárörvendő szerkesztőségi véleményben üdvözölte az amerikai vállalatoknak az EU „adóztatási önkénye” elleni védelmét feladatának tekintő The Wall Street Journal gazdasági napilap, hogy az Európai Törvényszék az Apple-nek adott igazat, elutasítva az Európai Bizottságnak azt a döntését, hogy a kaliforniai cégnek tetemes hátralékot kell befizetnie az ír államkasszába.
Megsemmisítette az Európai Bíróság az Apple-re kiszabott 13 milliárd eurós gigabírságot
A világ legnagyobb adózási büntetése ügyében született ítélet óriási bukás a multicégeknek nyújtott adókedvezmények miatt tiltakozó Európai Bizottságnak.
A versenyügyekért felelős EB-tag, Margrethe Vestager által a multinacionális vállalatok tisztességesebb adófizetése érdekében folytatott hadjáratban
mérföldkőnek nevezték, amikor 2016-ban arra kötelezte az Apple-t, hogy 13,1 milliárd euró elmaradt adót és annak 1,2 milliárdos kamatát térítse meg Dublinnak.
Most ugyanígy mérföldkőnek tekintik, hogy az EU második legfontosabb bírósága hatályon kívül helyezte a döntést. Az EB fellebbezhet az Európai Bírósághoz, ám jogi szakértők kevés esélyt adnak arra, hogy meg tudja fordítani az alapos érvekkel alátámasztott alsóbb fokú ítéletet.
Az indoklás szerint az EB nem bizonyította, hogy az adó az ír államkasszának járt, és hogy Dublin tiltott állami támogatást követett el az Apple-nek nyújtott kedvezményekkel. A technológiai multi 1991-ben olyan, 2007-ben megerősített alkut kötött Írországgal, amellyel az amerikai kontinensen és Ázsián kívül keletkezett nyeresége csaknem egészét kivonta az adófizetés alól. Még az EU-ban legalacsonyabb, 12,5 százalékos társasági nyereségadót sem fizette meg. Ezt az úgynevezett „dupla ír” megoldás tette lehetővé, aminek kitalálását a kaliforniai céghez kötik.