Politikai hegyomlás Montenegróban: elbukott a Nyugat-barát államfő pártja

4 perc

2020.09.02. 11:00

Három évtizedig tartó kormányzás után kiszorulhat a hatalomból a Milo Gyukanovics montenegrói államfő vezette Szocialisták Demokratikus Pártja. Bár a politikus 2023-ig még a helyén maradhat, a befolyása jelentősen csökkenni fog. Szakértők szerint azonban elképzelhető az is, hogy a vasárnapi parlamenti választást hamarosan meg kell majd ismételni.

Alaposan elszámította magát a korábban minden politikai csatáját megnyerő Milo Gyukanovics montenegrói államfő. A pályáját az 1980-as évek végén még Szlobodan Milosevics akkori szerb elnök szövetségeseként kezdte, majd a hazáját előbb Jugoszláviából, majd a szerb–monte­negrói államszövetségből vezette ki, és azzal akarta teljessé tenni a 600 ezer lakosú adriai miniköztársaság függetlenségét, hogy megtöri a Montenegróban hagyományosan erős szerb ortodox egyház befolyását.

Montenegró kihúzta a gyufát Szerbiánál, Koszovónál, Moszkvánál, és sokaknál odahaza is

Egyházszakadáshoz is vezethet Belgrád és Podgorica legújabb konfliktusa, ami a montenegrói egyházügyi törvény miatt robbant ki. Ez alapján ugyanis a jövőben elkobozhatják a szerb ortodox egyház vagyonát a másik volt jugoszláv tagköztársaságban.

A parlament el is fogadta azt a törvényt, amelynek értelmében állami tulajdonba kerülnek azok az egyházi ingatlanok, amelyek jelenlegi használói nem tudják igazolni, hogy az érintett templomok, földek és egyéb vagyontárgyak az első délszláv államszövetség 1918-as megalakulása előtt is a tulajdonukban voltak. A januárban életbe lépett új szabályozás egyértelmű kedvezményezettje az 1993-ban újra létrehozott montenegrói ortodox egyház, a fő vesztes pedig a szerb egyház, amely évszázadok óta használta ugyan montenegrói templomait, de ezt nem tudja dokumentumokkal igazolni.