Vitatott építkezések: itt-ott alulmaradt a Fidesz, másutt úgyis az lesz, amit akar
A fejlesztési tervekről sokszor nem kérdezik meg az önkormányzatokat és/vagy a lakosokat, így sokszor kész helyzet állítják őket, akkor pedig nagyon erősnek kell lenniük ahhoz, hogy megakadályozzák a túl sokba kerülő vagy a helyiek érdekeit más szempontból sértő beruházásokat.
Velencén az egy évvel ezelőtt hivatalba került új – részben egykori fideszesekből álló – városvezetés azzal nyert a változatlanul fideszes jelöltekkel szemben, hogy szembe mert szállni a polgármesterrel, és ki merte mondani, hogy nem ért egyet az uszodaépítéssel. Szerintük az önkormányzat előnytelen szerződést kötött a beruházóval, ráadásul a költségek szinte hónapról hónapra nőttek, miközben a csemetékkel gyarapodó városkának inkább új óvodai szobákra lett volna szüksége. A Regélő Egyesület jelöltjei elsöprő győzelmet arattak, a Fidesz színeiben mindössze az egyik helyi háziorvos maradt talpon. Így az új képviselő-testület egyik első döntése az volt, hogy változtatási tilalmat rendelt el az új építési szabályzat megalkotásáig. Velence azóta a béke szigete, senki sem akart eladni önkormányzati telkeket vagy beépíteni part menti ingatlanokat.
Állt viszont a bál a szomszédos Gárdonyban, ahol a civilek augusztus elején demonstrációt is tartottak, hogy tiltakozzanak a fideszes vezetésű önkormányzat tervei ellen. A képviselő-testület ugyanis a kisváros számos pontján növelné a beépíthetőséget, és bár a szeptember elején megszavazott módosítási terveken érződik a civilek ellenállásának mérséklő hatása, a közgyűlés egyértelműen visszautasította, hogy általános beépítési tilalmat mondjon ki a part menti ingatlanokra.