Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Ha eddig nem voltunk biztosak abban, hogy mi is a populizmus, most maga Orbán Viktor segített ebben eligazodni. Ha valaki tudni vélte, mi az, most megerősödhetett meggyőződésében, ha elolvasta a miniszterelnök-pártelnök politikai szezonnyitó esszéjét, amelyben a populizmus szó egyébként nem is szerepel. Vélemény.
Tusnádfürdő nincs. Kötcse sincs. Tranzit sincs. Járvány van. A vírus a politikai gondolkodás műhelyeinek nyári találkozóit is megtizedelte.
Orbán Viktor szeptember 21-én a Magyar Nemzetben írta le mindazt, amit idén nem mondhatott el politikai visszhangkamráiban. Más azonban egy papírra vetett beszéd, mint egy felépített, pragmatikus esszé. Orbán ezúttal nem helyzetjelentést adott, hanem köntörfalazás nélkül nyilvánosságra hozta populista manifesztóját.
Köznapi szinten valóban könnyű dobálózni a populizmus kifejezésével, sokat hallani, ha Donald Trump amerikai, Jair Bolsonaro brazil elnök, vagy akár a Brexit kerül szóba. Bele lehet feledkezni, amikor együtt használják a népbutítás, az agymosás és más, érzelmi töltetű szavakkal, azaz leegyszerűsítve közelítenek meg egy komplex mechanizmust.
A populizmus valójában a politika- és kommunikációtudomány egyik legnagyobb fejtörője; egy jelenség, amelynek ismerjük az alapjait és sikerének magyarázatát, de nincs tudományos értekezés, amelyben megtalálnák súlyos következményeinek tökéletes ellensúlyát. A szakma alapvetően a következőket érti populizmus alatt:
Orbán: "2022 tavaszán választás lesz. Addig védekezés lesz"
Miután Tusnádfürdőn, a Tranziton és Kötcsén sem volt lehetősége Orbán Viktornak elmondani az évi rendes, nyárra szánt, irányvonalakat kijelölő beszédét, a miniszterelnök vendégcikket írt a hétfőn megjelent Magyar Nemzetbe. Orbán viszatért a libernyák kifejezéshez, összesen négyszer írta le cikkében, először rögtön az elején: "A politikai korrektség, vagyis a libernyák doktrína-, beszédmód- és stílusdiktátumok elleni lázadás medre egyre szélesedik.
Hiába állítja Orbán, hogy nem szereti a katonai kifejezéseket, a Magyar Nemzetben megjelent cikkének első bekezdésében máris úgy fogalmaz:
a szellemi szuverenitásért és intellektuális szabadságért megindított küzdelmünk lassan termőre fordul.
A „szabadság elvesztése”, bár itt még csak absztrakt formában jelenik meg, visszatérő eleme Orbán cikkének, illetve alapvető kommunikációjának. Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy a paranoid retorika a miniszterelnök szívéből szól: a félelem az identitásvesztéstől nem defenzív politikát eredményez, sokkal inkább a választók félelmeit erősíti meg, akik így arra fognak szavazni, aki foglalkozik velük. Még akkor is, ha éppen ő felelős a valós vagy vélt fenyegetésekért.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.