Hamrullah indonéz régész éppen egy barlangrendszer bejáratát vizsgálta Celebesz szigetén, amikor a magasban különös nyílást pillantott meg. A barlangmászónak is ügyes tudós – aki sok indonézhez hasonlóan csak egy nevet használ – felmászott a réshez, átkúszott rajta, egy kamrába jutott, és nem hitt a szemének. Egy 4,5 méter széles barlangrajzot látott, amelyen emberi és állati vonásokkal felruházott alakok feltehetően vaddisznókra és törpebivalyokra vadásznak.
Adam Brumm, az ausztrál Griffith Egyetem régésze is elképedt, amikor a mobilján meglátta a kutatótársa által elküldött fotókat. A festmény két évig tartó tanulmányozása után Brumm tudós csapata a Nature folyóiratban nemrég írt a bombasztikus felfedezésről: a rajz majdnem 44 ezer éves lehet, vagyis az eddig ismert legkorábbi barlangfestményre bukkantak.
Találtak egy 44 ezer éves barlangrajzot, nagyon fontos jelentése van
Egy brazíliai barlangban felfedezett, kőbe vésett pálcikaember valószínűleg a kőművészet legkorábbi darabja az amerikai kontinensen, ami azt jelezheti, hogy az ember korábban telepedett be az Újvilágba, mint eddig gondolták.
Legalábbis a történetmesélés, az észlelés-tanulás, sőt a természetfeletti lények ábrázolása tekintetében mindenképpen a legrégebbi.