A kis légörvényektől a globális hurrikánig – Király Júlia szubjektív válságtörténete

5 perc

2020.11.15. 11:30

Az MNB volt alelnökének angolul megjelent könyve a 2008-as válságkezelés menetét idézi fel, különös aktualitását pedig a koronavírus-járványt kísérő visszaesés adja, amikor ismét előáll az évtizedes dilemma: mit tehetnek a jegybankárok a krízis enyhítéséért.

Ő az első jegybankár Közép-Európában, aki a válságos esztendőkről memoárt írt

– méltatja Király Júlia minap megjelent könyvét az előszóban Richard Portes, a London Business School professzora. Az előzmény a magyarul a Park Kiadónál tavaly megjelent A tornádó oldalszele című szubjektív válságtörténet, amelyre a Springer vetett szemet. Csakhogy a From Minor Turbulences to a Global Hurricane (magyarul: A kisebb légörvényektől a globális hurrikánig) nem annak a fordítása, hanem új könyv. Bár ebben is felbukkan néhány, a válságkezelés személyes élményeit tartalmazó fejezet, azonban az angol változat rövidebb, gyorsabb tempóra vált, mindemellett szélesebb spektrumú. Kitekint a régió más országainak kríziseire, az azokban folyó válságkezelésre is.

Király Júliát 2007 júliusában nevezték ki a Magyar Nemzeti Bank alelnökének, amikor az amerikai pénzpiacon még valóban csak enyhébb zavarok mutatkoztak. Ezek a Lehman Brothers bankház 2008. szeptemberi összeomlása után felerősödtek. A hurrikán októberben érte el a magyar piacot. A forint órák alatt öt százalékot veszített az értékéből, hét százalékot zuhant a BUX, a bankközi forintpiac befagyott, leállt a hitelezés, nem volt vevő az állampapírokra – idézi fel a szerző, aki éppen frankfurti tárgyalásai során figyelt fel arra, hogy a magyar pénz- és hitelpiac kiszáradt. Ebből a helyzetből kellett valahogyan kikecmeregni.