Mester Ákos, a mérce - Egy gyűjtő arcképcsarnokából, 1. rész
Minden kornak megvannak a maga emblematikus alakjai. Szerencsés, akinek megadatik, hogy néhányuk pályáját közelről figyelheti. Farkas Zoltán 13 szubjektív portrét foglalt kötetbe, köztük az idén 80 éves Mester Ákosét, taxisblokáddal, Göncz-interjúval és két Pulitzer-díjjal megfestve.
Könyv a felejtés ellen. Ekképpen jellemezhető Farkas Zoltánnak, a HVG szerkesztőjének új könyve, amely a közelmúlt több jeles médiaszemélyisége, tudós közgazdásza, pénzügyi szakértője és más kulcsszereplője szubjektív portréján keresztül mutatja be, hogyan jutott el Magyarország a felemás gazdasági reformoktól a rendszerváltás gyötrelmein át a ma autokratikus rendszeréig, illetve, hogyan lehetett az újságírói szakmát művelni a slampos diktatúra, majd a hirtelen kitört szabadság idején, egészen addig, amikor a kapuk ismét záródnak. Sorozatunk a Park Könyvkiadó újdonságából közöl három részletet.
Amikor a fővárosi taxisok 1990 októberének végén blokád alá vették a fővárost, tiszta volt a levegő és ragyogott a nap. Gondoltam egy merészet, megmutatom Mesternek a Budapesti Értéktőzsdét. Akkor még a Váci utcában működött, nyílt kikiáltással és nyilvánosan, a brókerek a számítógépen rögzítették az ügyleteket.
Ahogy halkan magyarázgattam a tőzsdei ügyletek lényegét, egyszer csak megszakították a kereskedést. A Magyar Rádióra hivatkozva bemondták, hogy a rendőrség rövidesen rohamot indít az utakat eltorlaszoló taxisok ellen. Mesterrel egymásra néztünk, loholtunk vissza. Forgalmi akadály nem volt, gyorsan beértünk.
– Ezt nem hagyhatod – támadtunk Mesterre –, hívd fel Antallt, tud-e róla, valóban ezt akarja-e.
Mester eltűnődött, majd kibökte, nincs vele olyan viszonyban.
– Akkor hívd Göncz Árpádot. – A köztársasági elnökkel ismerték egymást, a 168 óra két egymást követő adásában tervezte közölni a vele készített exkluzív „vallomásinterjúját”. Korábban Pásztor Magdolna is interjúzott az elnökkel, történetesen arról, hogy Magyarországon alapít egyetemet Soros György.
Kapcsolták az elnök urat. Mester elmondta, amit a Budapesti Értéktőzsdén hallott, és nem kérdezett semmit. Az ő riporterképzőjében tanultuk meg, hogy a pontos állítás is kérdés.