Túszul ejtett télapó és egy tisztes rókapolgár - Karácsonyi mesefilm ajánló

2 perc

2020.12.20. 06:30

Tim Burton hátborzongatóan szórakoztató karácsonyi meséje és Wes Anderson már-már klasszikusnak tekinthető rókafabulája a HVG ajánlójában.

  • A fantasztikus Róka úr

A róka a tyúkólból a civilizáció ketrecébe zárta magát, hogy tisztes polgárként helytálljon a munka frontján, apaként pedig a kölykei oldalán. Wes Anderson animációs filmjéhez az ihletet a brit mese- és ifjúsági irodalom fura urának, Roald Dahlnak 1970-ben írt kisregényéből merítette, és formálta át azt saját világára. Anderson vizuálisan elbűvölő környezetet és atmoszférát varázsolt az egyszerűségében magával ragadó történet köré, amelyben az ösztönök coming outolnak. A főhősből az éj leple alatt ösztöneitől űzött garázda válik, aki megkeseríti a környékbeli gazdák életét. A meglopott, bosszúra éhes gazdákkal az összetűzés elkerülhetetlen, ami Róka úr és a vele együtt élő többi civilizált vad teljes megsemmisülésével fenyeget.

Az egyszerű történet bájos és végtelen aprólékossággal kidolgozott mikrokozmoszban játszódik, de az amerikai rendező nemcsak az aranyló őszi színekbe öltöztetett pagonyt és az azt benépesítő figurákat tervezte meg akkurátusan, ugyanilyen műgonddal állította össze a hangjukon keresztül a bábokba életet lehelő elsőrangú színészgárdát is. George Clooney az önző és sármos csirkefogó, a címszereplő Róka úrnak, míg Meryl Streep a feleségének adja a hangját, de Anderson állandó társulatának tagjait, többek között Bill Murrayt, Owen Wilsont vagy Willem Defoe-t sem hagyta ki a játékból, mindannyian megszólalnak állati formában. A film zenei világát többek között a Beach Boys, a Rolling Stones vagy az egykori britpop mozgalom ikonja, Jarvis Cocker dalai színesítik. Anderson filmje hol kasszafúrós bűnügyi szatíra, hol megható családi mozi az összetartozás erejéről, hol pedig a természetvédelem mellett szót emelő szórakoztató és könnyen befogadható mese hab helyett almaborral, ami kicsiknek és nagyoknak egyaránt jól csúszik és elvarázsol.

  • Karácsonyi lidércnyomás

Honnan származnak a karácsonyi ünnepek, honnan a fenyőfaállítással kapcsolatos, valójában nem is olyan régi hagyományok, és hol található az ilyenkor túláradó szeretet energiaforrása? Minden felnőtt tudni véli a biztos válaszokat, és minden gyerek hisz is nekik, azok is, akik korábban lefogadták volna, hogy húsvét a Húsvét-szigetről származik. Kétségtelen, hogy a hagyományos mesefelforgató nagymesternek, a Karácsonyi lidércnyomást író Tim Burtonnek is volt gyerekszobája. Amikor a szülei benyitottak, a falakon aranyos Disney-posztereket láttak, de ha kihúzták volna a fiókokat, azokban boszorkányokat, denevéreket, vámpírokat és koboldokat találtak volna, a hátborzongatás, a szórakoztatás és egy vidám kísértetmusical elengedhetetlen kellékeit.

A karácsony úgy jó, ahogy hagyományosan működik, de mi történne akkor, ha rossz kezekbe kerülne? Az ünnep nemcsak a jók kiváltsága, a rossz szellemeknek is jár, ők is ott vannak minden ajándék, kibontott szaloncukor és csillagszóró fellobbanása mögött. A Karácsonyi lidércnyomás meséjében a rosszcsontok még csak néhány napja randalíroztak a halloweeni rémisztgetéseikkel, most szunnyadnak egyet, ahogy a Henry Selick rendezte animációs filmben Csontvázy Izsák is teszi. A Földön jártában-keltében lenyűgözte, amit ott látott: néhány napra kivétel nélkül mindenki kedvessé, adakozóvá, megértővé, szentimentálissá változott, vagyis olyan emberinek tűnt. Mi lenne, ha túszul ejtené a Télapót, vele a szeretet ünnepét, és ha már a hatalmában tudja, az egész karácsonyt áttelepítené Halloween városába.