A háborús bűnös, aki kiképezte az ÁVH-t, mégsem menekült meg a bitótól

1 perc

2020.03.19. 12:00

Wayand Tibor fogságban írt visszaemlékezései évtizedekig szigorúan titkosak voltak, de most megjelentek.

1946 novemberében életfogytiglani fegyházat kapott, két és fél év múltán, úgymond perorvoslati eljárás során mint „háborús főbűnöst” halálra ítélték, s 1949. április 28-án felakasztották. A justizmord ténye vitathatatlan. Ez Wayand Tibor esetében azonban korántsem jelentette azt, hogy a Horthy-korszak államrendőrségének nagy rutinú detektívje – aki 1944 októberében Szálasira is felesküdve űzte tovább mesterségét – ártatlan lett volna.

Vérprofi rendőr volt, és – Varga Krisztián történész találó megállapítása szerint –

„zseniális szolgalélek”,

aki a kapott feladatokat, parancsokat mindig hatékonyan hajtotta végre.

„A cél szentesíti az eszközt” filozófiáját a gyakorlatba átültetve nem idegenkedett a szadista módszerektől sem, ahogy ezt üldözöttjei – köztük az illegális kommunisták – is gyakorta megtapasztalhatták. 1945-ben fordult a kocka: az amerikai fogságba esett Wayand októberben az egyik egykori „ügyfele”, a Péter Gábor irányította magyar politikai rendőrség kezébe került.

A régi és az új kopó között többszörös „alku” köttetett, Wayand átadta mindazt az ismeretet és tapasztalatot, amit 1920 óta a fejében felhalmozott, az életéért cserébe pedig még hamisan is tanúskodott a renegát kommunista, Demény Pál perében.

Kétszáznál több gépelt oldalra rúgó „önvallatását” a nyomozati ügyekben kezdetben meglehetősen tapasztalatlan ÁVO, majd ÁVH belső szakmai tankönyvként is használta. S miután a parancsszóra mindig engedelmes mór megtette kötelességét, mehetett az akasztófa alá.

Az évtizedekig szigorúan titkosan kezelt – történeti szempontból forrásértékű – Wayand-feljegyzéseket Varga Krisztián példamutatóan precíz és informatív jegyzetapparátussal adta közre.

ÁBTL, Kronosz

(A borítóképen ÁVH-sok esküje a Mávag üzemében – Fortepan / Bauer Sándor)