Hiába a püspöki figyelmeztetés, a legszegényebbeken a kormány nem segít
Az Orbán-kormány válságkezelő intézkedései eddig egyáltalán nem foglalkoztak azokkal, akiknek a helyzete már a járvány kitörése előtt is szinte kilátástalan volt. Pedig egyházi és roma vezetők, civil szervezetek és neves közgazdászok is arra a figyelmeztetnek, hogy akár teljes országrészek szakadhatnak le a növekvő szegénység miatt.
„Az eddig meghozott intézkedések nagy segítséget jelentenek sok családnak, de a legszegényebbek közül igen sokaknak nem nyújtanak mentőövet.
Kérjük a felelős vezetőket, hogy mindazok számára, akik a járvány miatt elveszítették jövedelmüket, akiknek veszélybe került a lakhatása, számukra megoldást találjanak
– így kezdődik az a felhívás, amit Ne feledkezzünk meg a legszegényebbekről címmel nem egy sorosistának bélyegzett civil szervezet, hanem Székely János, a katolikus egyház cigánypasztorációért felelős püspöke tett közzé.
A szombathelyi püspök bírálja az Alaptörvény-módosítást
Székely János megyéspüspök levelet írt az Alaptörvény-módosításra. Szerinte szigorítani kéne az Alaptörvény másik részét is, és hosszasan sorolja, hol nincs elegendő infrastruktúra a szociális helyzet javítására. Azt is mondja: "Az egyház és a társadalom kincsei a szegények."
Ő már tavaly ősszel – amikor még sehol sem volt a járvány – arra figyelmeztetett, hogy az ország egyes részeiben olyan, zömmel romák lakta gettók alakultak ki, ahol nyomor és teljes kilátástalanság uralkodik. Ahogy akkor – és a HVG-nek most is – megfogalmazta: „második Trianon” fenyeget.
A magyar társadalom mintha magára hagyta volna ezeket az embereket, így fennáll a veszélye annak, hogy kialakul egy roma ország vagy ennek a vágya, mondván, ha ez az ország ennyire keveset tesz értünk, akkor jobb lesz külön.
Az elmúlt hetekben a püspök szerint tovább romlott a helyzet.