Honnan jöhetnek még elő veszélyes vírusok? Mire számíthatunk a klímaváltozás korában?
A kutatók már évekkel ezelőtt figyelmeztettek, hogy elkerülhetetlen egy újabb veszélyes világjárvány kitörése. Most, hogy az új koronavírus rászabadult az emberiségre, érdemes lenne komolyabban venni azokat a tudományos előrejelzéseket, melyek szerint újabb és súlyosabb pandémiák leselkednek a világra.
„Ha elolvad a gleccser, akkor a vírusok bejuthatnak a környezetbe. A legjobb, amit tehetünk, hogy már most annyit megtudunk ezekről a kórokozókról, amennyit csak lehet” – magyarázták azok az amerikai kutatók, akik a közelmúltban huszonnyolc, korábban ismeretlen víruscsoportot találtak az egyik tibeti gleccser jegéből kiemelt mintákban. A tudósok két mintával dolgoztak, s azt is megállapították, hogy a két, különböző időben befagyott tömbben más és más mikroorganizmusok rejtőztek, ami arra utal, hogy
viszonylag gyorsan változott a klíma és ezzel a „vírusvilág” összetétele is.
A klíma most még gyorsabban melegszik, s nemcsak a gleccserek olvadnak világszerte, hanem az északi sarkkörön túl fekvő, egykor az örök fagy birodalmába tartozó tajgai területek földje is. Szibéria északi területein, ahol az utóbbi évszázadokban csak ritkán emelkedett a hőmérséklet 0 Celsius-fok fölé, most elkezdett kiolvadni a talaj, s nemcsak az üvegházhatást fokozó gázok – elsősorban a metán – párolognak ki a földből, hanem különféle mikroorganizmusok is előkerülnek.