Nehezen álltak át járványüzemmódba a segélyszervezetek
A civil és a karitatív szervezeteket is új kihívások elé állította a koronavírus-járvány. Van, ahol alapprogramokat kellett leállítani, máshol a kapcsolattartás módján kellett változtatni, de számos segítő szervezet maga is segítségre szorul.
„Figyeltük a híreket: már március elején látszott, hogy nagy baj lesz, így egy sor programunkat leállítottuk. Az első hetekben az utcára sem mentünk ki, annyira féltettem magunkat” – mondja Havasi Zoltán, az alapvetően hajléktalanok megsegítésére alakult Budapest Bike Maffia alapítója. Két hét után azonban megnyugodtak a kedélyek, ma már hetente háromszor jelennek meg az utcán, maszkban és kesztyűben. Programjaikat pedig a megváltozott körülményekhez igazították, például a +1 szendvics nevű iskolai kampány – amelyben a középiskolai diákok adományoztak ételt a hajléktalanoknak – leállt.
Az úgynevezett vitaminkommandó viszont kiegészült, a vitaminok mellett maszkokat és kesztyűket osztanak az utcán élőknek.
A maszk mellett a víz és a csoki a legkelendőbb
– tapasztalja Havasi. Elkezdtek a hajléktalanellátó intézményeknek is gyűjteni, főleg pénzt, de fertőtlenítőszert, maszkokat és élelmiszert is, s a munkájuk nagy részét most a szervezés és a logisztika teszi ki.
A nonprofit szervezeteknek a járvány kitörésekor alig néhány napjuk volt az alkalmazkodásra. Azóta rengeteg különböző nehézséggel kell nap mint nap megküzdeniük annak érdekében, hogy folytatni tudják tevékenységüket, s a bizonytalanság közülük is sokakat a szakadék szélére sodort. Az államtól csupán annyi segítséget kaptak, hogy a beszámolójukat május helyett elég szeptember végéig beadniuk. Egy friss felmérés szerint ötből két nonprofit szervezetnek egyáltalán nincs pénzügyi tartaléka, vagy csak egy-két hónapra elegendő.