Ian Bremmer: Ami eddig eltartotta Orbán körét, az nem lesz elég a túléléshez
A visszaesés minden kormányt meg fog ütni, kivétel nélkül, nem lesznek nyertesek – mondja Ian Bremmer, befolyásos amerikai politológus a HVG-nek. Szerinte Orbán Viktor üzleti köre számára nehéz időszak következik, amelyben nem tudják korlátlanul növelni vállalatcsoportjaikat a magyarországi külföldi cégek kárára. Bremmer állítja: Európában nem a magyar kormányfő a rendkívüli, hanem az unió képtelensége, hogy vele kezdjen valamit.
A járvány elleni védekezést vagy a gazdaságilag szűk évek menedzselését segíti a magyar felhatalmazási törvény?
Egyértelműen a gazdasági megfontolások dominálnak benne. Az elérhető javak elosztása feletti kontroll a legközvetlenebb útja a hatalomgyakorlásnak. Főleg, akik ismerik a kormányzás kerülőútjait.
A magyar kormány szerint a felhatalmazási törvény valójában a parlamentet ruházza fel rendkívüli jogkörökkel, hiszen a törvényhozás dönthet mindenről.
Pontosan tudjuk, hogy nincsenek másként gondolkodó, hátsó padsorokban meghúzódó belső ellenzékiek a Fideszben, amely alkotmányozó többséggel rendelkezik az Országgyűlésben. Az a fideszes, aki nem mutat feltétel nélküli hűséget, az már rég elvesztette az állását. Orbán Viktor de facto uralja a parlamentet. Bármilyen névleges jogköröket is kapjon a testület, pont olyan döntéseket fog hozni, amilyet Orbán elvár tőle. A kormányfő kontrollja az ország felett még teljesebbé vált.
Rahm Emanuel, Barack Obama volt stábfőnöke mondta egyszer: sose hagy egy jó kis válságot kárba veszni. Orbán azon kevesek egyike, akik ebben a világjárványban megfogadták Rahm tanácsát.
A politikai előrelátás még nem oldja meg a másik problémáját. Nehezebb lesz eltartania az őt körülvevő üzleti kört.
Ez így van. Egy világválság előtt állunk, az ellátási láncok nem javulnak meg egyik napról a másikra, ami csökkenti a termelési hatékonyságot, de felviszi az árakat. Az állástalanok sem találnak mind új munkát, a fogyasztás pedig visszaesik. Mindezek tetejébe Magyarországról hiányoznak nagy nemzetközi cégek. Az ilyen kis nemzeti piacoknak szaktudással rendelkező külföldi cégekre van szüksége, amelyek gyártása válságálló, és garantálják a magas exporthányadot. Ez szűkíti Orbán mozgásterét a védnöksége alatt álló üzletemberek eltartásánál, és bizonyos védelmet nyújt a Magyarországon működő nemzetközi cégeknek.
Most üt vissza, hogy olyan cégekbe fektettek, amelyek nem igényeltek különösebb innovációt?