Vastüdő és vasfüggöny: a járványos gyermekbénulás leküzdésében világelsők voltunk

A vírus életkor szerint válogat, és nincs menekvés, amíg nincs meg a vakcina: ez volt a Heine–Medin-kór az 1950-es években. A veszély nagysága miatt a gyógymód megtalálásában különös kelet–nyugati együttműködés bontakozott ki, amiben az USA és a Szovjetunió mellett Magyarországnak is szerepe volt.

Vastüdő és vasfüggöny: a járványos gyermekbénulás leküzdésében világelsők voltunk

Ugyanazon a napon, 1956. november 2-án, amikor Konyev marsall Szolnokon berendezte a szovjet csapatok főhadiszállását, Budapesten Nagy Imre miniszterelnök fontos döntést hozott: elrendelte a Heine–Medin Utókezelő Kórház megalapítását. Méghozzá azzal a politikai fricskával, hogy az új intézmény a megszűnő Rákosi Mátyás Gyermekotthon budai, rózsadombi villáiba költözhet be, és ezzel a kiváltságosok óvodája helyett a vírus sújtotta gyerekek gyógyhelyévé váltak az épületek. Az intézmény Nagy Imre bukása után is fennmaradt, egészen az 1960-as évek elejéig, amikor már nem fordultak elő gyermekbénulás-járványok.

Filmhíradók Online / Vigyázz!!!

Óvjuk meg gyermekeinket a nyáron különösen könnyen terjedő, veszélyes fertőző betegségektől! A fertőzés terjedését akadályozod meg, ha ilyenkor mindig szappannal kezet mosol. Klórmeszes oldattal gyakran fertőtleníts! A trágyát fedd le földdel, nehogy a rászálló legyek tovább terjeszthessék a fertőzést! A kézmosás, étkezés előtt soha ne maradjon el!

Bár a poliovírus túlélői közül sokan köztünk élnek, a múlt század közepének járvány- és oltástörténete szinte feledésbe merült. Pedig a koronavírus felbukkanása előtt ez volt az utolsó nagy járvány Magyarországon, miközben szembetűnő, hogy mennyi köztük a hasonlóság.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.