Tanévkezdés a járványban: a kormány távol tartja magát és mossa kezeit
Feladta a leckét a kormány az iskoláknak: rájuk tolta annak felelősségét, hogy a járványveszélyben is biztonságos körülmények közt folyjon az oktatás.
Nagyvonalúnak éppenséggel nem mondható felajánlást tett az oktatási tárca az iskolakezdéshez:
minden intézmény számára biztosítja a fertőtlenítőszereket.
Az Emmi ehhez egy hetvenpontos – nem kötelező, csak erősen ajánlott – járványügyi intézkedési protokollt is mellékelt, csakhogy az abban foglaltak az iskolák többsége számára betarthatatlanok.
Pedagógusok Szakszervezete PSZ
A PSZ alelnöke az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta, hogy... a kormány teremtse meg annak a lehetőségét a költségvetésben, hogy minden többletmunkát végző pedagógus részesüljön megfelelő anyagi juttatásban. Az iskolakezdéssel kapcsolatos problémák között megemlítette, hogy nincs mindenhol megfelelő tisztítószer és fertőtlenítőszer, illetve nincs megfelelő mennyiségű takarító személyzet sem, ezért több helyen ez a pedagógusok feladata lesz.
A Nemzeti Népegészségügyi Központtal és az operatív törzzsel közösen kidolgozott ajánlás szerint például minden iskolában alapos fertőtlenítő takarítást kell elvégezni minden esetben, amikor két osztály váltja egymást egy teremben. Maszkot viselni nem lesz kötelező, de mindenhol gondoskodni kellene a tanulók lazább elhelyezéséről, akár nagyobb termek vagy egyéb rendelkezésre álló helyiségek bevonásával. A közösségi terekben egyszerre csak annyi gyermek tartózkodhat, hogy a 1,5 méteres védőtávolságot be tudják tartani.
Nagy kérdés, hogyan lehetne ezeket az ajánlásokat megfogadni egy olyan iskolában, amit adott esetben már több mint száz éve építettek – feleannyi gyerek számára, mint ahányan ma odajárnak. Az iskolák jelentős része – az „elitiskolák” csaknem mindegyike – régi, korszerűtlen épületekben működik, ahol a folyosók szűkösek, a közösségi terek sokszor hiányoznak, a mosdók elavultak. Szeptemberben még talán szabad téren is meg lehet tartani néhány órát, de mi lesz később?
„Olyan ember készíthette a protokollt, aki nincs tisztában az iskolák helyzetével”
– értékelte az Emmi ajánlását a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), hozzátéve, hogy a dokumentum hiányos, számos kérdésre nem ad választ, a diákok közti kötelező távolságtartás pedig gyakorlatilag betarthatatlan.