Miért baj, ha a Facebook azonnal törli egy gyilkosság fotóját?

2 perc

2020.10.05. 13:00

A jog és a morál üldözi a rémtettek internetes bemutatását, de a felvételek fontos bizonyítékul is szolgálhatnak, ha megőrzik őket.

Mit érdemel az a bűnös, aki póznára tűzve közszemlére teszi mások levágott fejét? A válasz attól függ, hogy a bíróságtól várjuk, vagy olyan közösségi hálótól, mint a Facebook. 2016-ban Frankfurtban egy bíróság ilyen Facebook-fotó alapján ítélt két évre egy német állampolgárságú dzsihádistát szíriai gyilkosságokért (az nem derült ki, ő ölte-e meg az áldozatokat).

A Facebook és a hozzá hasonló hálózatok azonban – részben szintén jogi okokból – egyre inkább igyekeznek eltüntetni a borzalmas tartalmakat Ez általában helyes, másfelől azonban megnehezíti azoknak a dolgát, akik az emberi jogok megsértésének eseteit nyomoznák ki – mutatott rá a londoni The Economist minap közölt cikke. Az ilyen fotók és videók előnye, hogy többnyire kiolvasható belőlük, hol történt az eset. Nem kevésbé fontos, hogy aki büszkélkedve ilyen felvételeket posztol, arról a bíróság elég könnyen megállapíthatja a szándékosságot; a vádlott nehezen rázhatja le a felelősségét, és arra sem hivatkozhat, hogy a felvétel hamisítvány.