Két legyet egy csapásra: kényelmesebb és takarékosabb is az okosotthon
Az EU-ban, így Magyarországon is folyamatosan szigorodnak az új épületekre vonatkozó energetikai előírások. A kötelezettségek teljesítését megkönnyíti az épületek okossá tétele.
Akadnak olyan helyzetek, amikor az emberek örülhetnek, ha követik őket. Például egy okosotthonban, ahol a fűtést, a hűtést, a szellőztetést, a világítást és az elektromos berendezések áramellátását olyan központi szoftver is irányíthatja, amely az egymással is állandó kapcsolatban lévő érzékelők révén folyamatosan tudja, a lakók közül ki merre mozog. Sőt – az öntanuló mesterséges intelligenciát is alkalmazó rendszerek esetében – még arra is képes lehet, hogy elemezve a lakók viselkedését, alkalmazkodik a szokásaikhoz. De bármikor felül is írható a napi rutin: az okosotthonok az interneten távolról is szabályozhatók.
Ha például a család tagjai a nappaliban ülnek és filmet néznek, akkor az automatika visszavesz a fűtésből vagy a hűtésből a ház vagy lakás többi részén, sőt még le is állíthatja a véletlenül bekapcsolva hagyott számítógépeket. A központi szoftver ugyancsak önállóan mozgathatja a redőnyöket, illetve árnyékolókat, és szabályozhatja azt is, hogy a nagy fogyasztású elektromos berendezések akkor kapcsoljanak be, amikor olcsóbb az áram. Ha az otthon nem az országos áramhálózatból, hanem napelemekből nyeri az energiát, a szoftverek optimalizálják az áramtermelés és a fogyasztás folyamatait is.
Távvezérelt konyhák: bevásárlólistát író hűtőgép és beszélő kávéfőző
Lassan szinte teljesen elvész az alapfunkciója azoknak a háztartási gépeknek, amelyekkel a legmodernebb okosotthonokat szerelik fel. De a kételyek ellenére is rohamosan nő az ilyen űrkorszaki eszközök a világpiaca.
Amikor pedig a háziak elmennek aludni, az okosotthon „agya” fokozatosan viszi lejjebb a hőmérsékletet, hajnalban ébredés előtt pedig küld egy kis meleget. A rendszer ugyancsak kezeli a riasztóberendezéseket: amikor senki sincs otthon, az egész otthont védi, éjszaka pedig a nem használt helyiségeket figyeli.