Az elégedetlenség fogékony hallgatóságot kínál a hordószónokoknak Trump után is

6 perc

2020.12.30. 15:00

Donald Trump csak meglovagolta és az egész világon fölerősítette a populizmus hullámát, amely a távozásával csillapodhat, de eltűnni nem fog.

Két jelképes esemény kapcsolódott össze a minap az Egyesült Államokban. A New York-i lakosokkal elkezdődött az USA történetének legnagyobb szabású oltási kampánya, amivel a koronavírus terjedését próbálják megfékezni. Az egyes szövetségi államokban pedig leadták szavazataikat az elektorok, akik az alkotmány alapján formailag eldöntötték, ki lesz a január 20-án hivatalba lépő elnök, s kötötte őket a november 3-ai választás eredménye, ami a demokrata Joe Biden győzelmét mutatja a hivatalban lévő republikánus Donald Trump fölött.

Bár a Fehér Ház jelenlegi ura még mindig nem ismerte el a vereségét, és minden lehetséges módon vitatja ellenfele győzelmét,

az általa bebetonozott konzervatív többségű legfelső bíróságnál sem jártak sikerrel az erőfeszítései, amelyek egy ideje már narcisztikus durcáskodásnak, valamint szimpla kampánypénzszerző akciónak tűnnek. Na meg két kézzel osztogatja az elnöki kegyelmet elítélt vagy vád alá helyezett szövetségeseinek, és félve találgatják, mire lesz még képes a hivatali ideje utolsó három hetében.

Összeesküvésért elítélt kampánymenedzsere is kegyelmet kapott Trumptól

Paul Manafortot korábban hét és fél évre ítélték az Egyesült Államok elleni összeesküvésért, hamis tanúzásért és az igazságszolgáltatás akadályoztatásának megkísérléséért.

A két kezdet annyiban is összekapcsolódott, hogy ha nincs a járvány – ami Biden beiktatásának napjáig 20 millió fölötti fertőzöttet és 350 ezernél is több áldozatot hozhat majd –, akkor nem biztos, hogy a demokrata jelölt nyert volna. A koronavírus ugyanis nagyon súlyos csapást mért a gazdaságra, amely a kór feltűnése előtt kiválóan teljesített, a munkanélküliséget évtizedek óta nem látott szintre vitte le, és elindította a kékgalléros munkások reáljövedelmének érezhető növekedését. Mire azonban eljött november első keddje, a szavazók döntésének legfontosabb mozgatórugójává nem az életszínvonaluk alakulása, hanem a pandémia lépett elő, és abban Trump kiábrándítóan teljesített.