A transzparensektől a mémekig: nyelvében tüntet a nemzet
A demonstrációk transzparenseire írt szövegek a rendszerváltás óta eltelt három évtizedben sokat változtak. Az egyszerű tiltakozást előbb szellemes, majd egyre szókimondóbb feliratok váltották fel. Manapság pedig a kreatív kifejezési formák, a mémszerű üzenetek és a maszkra írható jelszavak hódítanak.
Bár a gyülekezési tilalom miatt tüntetni ezekben a napokban nem lehet, a társadalmi elégedetlenség túl erős kollektív érzelem ahhoz, hogy kifejezés nélkül maradjon. A tiltakozók a közös kiállás és a magasba tartott transzparensek helyett most új, egyéni szinten is működő megoldásokat alkalmaznak. Az SZFE hallgatóival vállalt szolidaritást sokan úgy fejezik ki, hogy az egyetem őszi elbarikádozásával jelképpé vált piros-fehér szalagot viselik a ruhájukon, teszik a táskájukra, vagy a feltűnő sárga-fekete #free SZFE maszkot hordják.
A véleménynyilvánításnak a közösségi médiában is megvan a bevett módja: a Facebook-felhasználók gyakran például a profilképükön elhelyezett, képkeretszerű szöveges üzenettel foglalnak állást. A legutóbbi alkotmánymódosítási javaslat óta sokak profilképére került fel pluszrétegként az a szöveges üzenet, hogy
„A család az család”.