Trump is ráfizethet arra, amire Al Capone?
A törvénytelen jövedelem is adóköteles, ez volt a trükk a maffiavezér ellen, akire gyilkosságokat nem sikerült rábizonyítani. Donald Trump távozó amerikai elnök állítólag több százmillió dollár adót spórolt magának, ezért emlegetik mostanában egy lapon a hírhedt gengszterrel.
Hiába építgette gondosan éveken át „a modern Robin Hood” imázsát. Amikor meggondolatlanul elrendelt egy vérfürdőt, akkor már a rendőrségnek és a közvéleménynek is elege lett belőle. Az 1920-as évek egyszerre rettegett és – jótékonykodásai miatt – csodált chicagói maffiavezére, Al Capone számára a sokat emlegetett 1929-es, Valentin-napi mészárlás jelentette a vég kezdetét. Bár a rivális banda prominenseinek hidegvérű kivégzését sosem tudták teljesen a nyakába varrni, az öldöklés nyomán vérszemet kaptak a bűnüldözők.
A gengszterfőnök bukását azonban nem főbenjáró bűnei, a közvetlenül vagy közvetve a számlájára írt mintegy 400 gyilkosság vagy a nagyüzemi méretekben űzött zsarolás, alkoholcsempészet és mulatóüzemeltetés okozták. A maffiafőnök ugyanis kivételes érzékkel tudta eltüntetni a nyomait. Az általa lefizetett bírók, politikusok, rendőrök és újságírók nem kezdtek ki vele, az akadékoskodókat és a tanúkat pedig eltetette láb alól.
1929-re azonban Herbert Hoover, az Egyesült Államok akkori elnöke megelégelte a hatalommal is ujjat húzó gengszter garázdálkodását, és utasította az országos hatóságokat, hogy szálljanak rá Caponéra. A pénzügyminisztérium részéről erre Eliot Nesst jelölték ki, aki az alkoholtilalom megszegését vizsgálta, zugfőzdéket és -italméréseket buktatott le. Nessnek és megvesztegethetetlen hírű csapatának („The Untouchables“) azonban végül nem sok szerep jutott a maffiózó sarokba szorításában, bármit állít is az 1987-ben bemutatott, Oscar-díjjal is elismert Aki legyőzte Al Caponét című film.