Bihari Péter: A magyar válságkezelés szociálisan még Trumpéhoz képest is érzéketlen
A nemrég bejelentett 1900 milliárdos Biden-terv esetében nyilvánvaló a rászorulók megsegítésének szándéka, a magyar kormány mást csinál, viszont már közgazdasági kiindulópontja is hibás – mondja Bihari Péter közgazdász, egyetemi oktató, korábban a Monetáris Tanács tagja.
Az amerikai Kongresszus 2021. március 10-én elfogadta Biden elnök mentőcsomagtervét, az American Rescue Plan-t. A csomag mérete 1900 milliárd dollár, ami a 2020-as amerikai GDP 9,1 százaléka. Jelen írásban arra teszek kísérletet, hogy a Biden-terv gyorsértékelése alapján megállapítsam, mely területek, gazdasági, társadalmi csoportok a terv fő kedvezményezettjei, és ennek alapján rekonstruáljam az amerikai válságkezelés fiskális politikai prioritásait.
A monetáris politikai vonatkozásokat nem érintem. Az olvasó számára rövidesen nyilvánvaló lesz, hogy Magyarország és az Egyesült Államok a válságkezelés nagyon eltérő útját járja. Ma még nem tudjuk, hogy az American Rescue Plan sikeres lesz-e. Azt viszont tudjuk, hogy a többezer milliárdos válságkezelési program mellett itthon sokan elszegényedtek, kevesek látványosan tovább gazdagodtak, miközben az összgazdasági teljesítmény jelentősen visszaesett. Van okunk azt gondolni, hogy valamit nem jól csinálunk. Ilyen alapokról indulva a Biden-terv megérdemli megkülönböztetett figyelmünket.