A válogatottban nem villogni kell – ez a tudományos tétel a foci-Eb-n is érvényes lehet
A fociban is hódít a big data, amely nemcsak azt tárja fel, miért maradt ki egy gól, hanem azt is, mitől lehet sikeres egy nemzeti válogatott.
Sokan meglepődtek, amikor idén januárban a Manchester City leszerződtette Laurie Shaw-t. Még úgy is, hogy az asztrofizikus végzettségű, a brit kincstárnak is rendszeresen tanácsokat adó szakember nem a tíz napja a Bajnokok Ligájában döntőt játszó csapatba került, hanem abba a háttérteambe, amelyik a focisták teljesítményét elemzi, big data alapján. Shaw érkezése jelzi, hogy a fociban is egyre nagyobb fontosságot tulajdonítanak a hatalmas mennyiségű adatból leszűrt következtetéseknek.
Bár a labdarúgásba más csapatsportokhoz képest kissé késve érkezett meg a manapság divatos adatelemző módszer, az utóbbi években már senkit sem lep meg, hogy ennek segítségével még a jók játéka is sokat fejlődhet. Ez legkésőbb akkor vált nyilvánvalóvá, amikor kiderült, hogy a 2014-es világbajnokságon a német válogatott munkáját a német SAP szoftvercég támogatta big data-elemzéseivel, és a Nationalelf ennek is köszönhetően nemcsak a nagy esélyes brazil házigazdákat mosta le az elődöntőben, hanem a végső győzelmet is magabiztosan megszerezte.
A 2014-es Brazília–Németország-mérkőzés: