A rettenthetetlen Mágnesseggű, aki nemzeti ikon lett – 100 éve született John Glenn

11 perc

2021.07.18. 12:30

Amerikában a harmadik lett az asztronauták sorában, és mégis az USA első űrhajósaként tartják őt számon. Nemzeti hősből lett még nemzetibb hős. Sokszor halhatott volna hősi halált két háborúban és az űrhajózás legkockázatosabb (h)őskorában, de bátorsága sérthetetlenné tette, 95 évig élt. Eleinte nemzeti hősként sem kellett az amerikai választóknak, aztán mégis veterán szenátor lett belőle. És a legidősebb ember, aki – már a nyolcvanhoz közeledve – az űrben járt.

John Glenn 1921. július 18-án Ohióban született, New Concordban nőtt fel. Glenn papának vízvezeték-szerelő cége volt, de nem mehetett nagyon jól, mert John fiának autómosásból és újságkihordásból kellett összegyűjtenie a biciklire valót.

Nyolcéves korában vitte föl először az apja egy repülőgéppel a levegőbe. Rögvest a repülés megszállottja lett. Repülőgép-modelleket épített. Az iskolában is kitűnt kivételes fizikumával. Center és linebacker volt az iskolai majd a főiskolai amerikaifoci-csapatban, azonkívül kosárlabdázott és teniszezett. Érettségi után vegyészmérnöknek tanult a Muskingum College-ban.

1938-ban a háborúra való felkészülés jegyében nagyszabású ingyenes civil pilótaképző programot indítottak az Egyesült Államokban. Ennek keretében szerzett Glenn pilótajogosítványt 1941-ben. Mint sokan mások, ő is ezen az úton került be az amerikai világháborús pilóták csapatába.

Amikor az Egyesült Államok Pearl Harbour után belépett a világháborúba, Glenn is bevonult, mielőtt a mérnöki diplomájához szükséges gyakorlatát lezárhatta volna. Már többszörös nemzeti hős volt, amikor „méltányosságból” megadták neki a mérnöki diplomát.

Mielőtt bevetették volna a hősi halált ígérő harcokba, feleségül vette Annie Castort, akivel pici koruk óta ismerték egymást, és akivel 73 évig, Glenn haláláig éltek boldog és két gyerekkel megáldott házasságban. Éppen ilyen bonyodalmaktól mentes magánélet illett egy mélyen hívő, olykor prédikáló, puritán presbiteriánushoz, aki egyébként szenátorként kiállt a nők abortuszhoz való joga mellett.