Új kulturális negyed jöhet létre Budán, ha lesz elég kreatív vállalkozó
Néhány év múlva bedeszkázott üzletek helyett kávézókkal, galériákkal, dizájnboltokkal lesz tele a Margit körút. Az önkormányzat ezt szeretné. Pénze nincs rá, ezért is számít civilekre, kreatív vállalkozókra.
„Mindegy, hogy a Vígszínháznál száll le a néző a négyes-hatos villamosról, vagy néhány megállóval arrébb” – válaszolta Magács László csaknem tíz éve arra a kérdésre, miért a kulturális pezsgéstől távol, a Margit körúton nyitották meg az egykori Május 1. mozi átalakításával az Átriumot. Az időközben kultikussá vált színház akkori igazgatójának igaza lett, ahogy a Széll Kálmán tértől egy sarokra a befogadószínházként működő Jurányi Ház és a hányatott sorsú Millenáris Park létrehozóinak is: a budapestiek szívesen keresik fel mindhárom helyszínt, ám ahogy vége a programoknak, felpattannak a villamosra, hogy egy pesti romkocsmában folytassák az estét.
Ezen akar változtatni a II. kerületi önkormányzat civilekkel összefogva indított Margit-negyed projektje. A példa a Bartók Béla út rehabilitációja, ahol az üresen álló vagy jobb híján kínai boltként vegetáló üzlethelyiségeket kedvezményes bérleti díj fejében művészeti, társasági tereket kínáló vállalkozások vehették ki, és életre keltették a környéket. Sorra nyíltak kávézók, galériák, dizájnboltok, megújult a Hadik kávéház, a Gárdonyi-szobor körül a park és a Móricz Zsigmond körtér.