"Egyik ellenzéki párt sem érezheti magát vesztesnek a végén, mert akkor biztos a bukás"
Az előválasztás után az ellenzéki összefogás erejét és esélyeit gyengítené, ha a pártok nincsenek belátással egymás iránt. Kockázat az is, ha a szavazóik úgy érzik, megtették, amit kell, és a parlamenti választásig alábbhagy a lelkesedésük. Szakértőkkel elemeztük az első forduló eredményeit: miért tarolt Dobrev, hol hibázott Karácsony és mi volt Márki-Zay Péter titka.
Az előválasztás valódi, komoly meglepetése nem Dobrev Klára első helye, és még csak nem is Fekete-Győr András utolsó helye, sokkal inkább Jakab Péter és Márki-Zay Péter szereplése – mondta a hvg360-nak Szabó Andrea társadalomtudós, politológus. Mindenki azt gondolta, hogy az előválasztást a pártok szervezettsége, mozgósító képessége fogja eldönteni, emiatt is lehetett sokáig arra számítani, hogy a Dobrev-Karácsony-Jakab hármas végez az első három helyen.
Azonban annak hatására, hogy Márki-Zay Péter már az első miniszterelnök-jelölti tévévitán karakteres arcát mutatta, magabiztosan és határozottan lépett fel, és egy keresztény-konzervatív víziót vázolva kormányzóképesnek is tűnt,
Karácsony Gergely szavazóinak egy része elkezdhetett azon gondolkodni: vajon melyiküknek van nagyobb esélye Orbán Viktor legyőzésére
- mondta Szabó Andrea.
A politológus szerint ezek az emberek a racionális, mérlegelő szavazók csoportjába tartoznak, mert alapvetően a szavazókat két csoportra lehet bontani, és a másik az identitás alapú választóké, például Dobrev Klára nagyrészt nekik köszönheti a jó szereplését.
Szintén fontos mérföldkő volt Szabó Andrea szerint a második tévévita, amelyen Márki-Zay szintén jól teljesített, képes volt komoly alternatívaként feltűnni, ami további Karácsony-szavazókat fordíthatott felé.