Karikó Katalin Nobel-díját várja a világ – de hol marad Ingmar Hoerr?
Legfeljebb hárman osztozhatnak a díjon, de az mRNS-oltás (mint például „a Pfizer“) fejlesztésében évtizedeken át jóval többen szereztek érdemeket.
Ők ketten – Karikó Katalin és Ingmar Hoerr – voltak azok, akik mindenki másnál kitartóbban és mindenki másnál több akadályt leküzdve dolgoztak az mRNS-oltás fejlesztésén – írta még a nyáron a müncheni Süddeutsche Zeitung a két kutatóról.
A világ egyik vezető tudományos hetilapja, a Nature pedig (pár héttel az orvosi-élettani Nobel-díj hétfőn esedékes kihirdetése előtt)
Karikó Katalint említette az elismerés legvalószínűbb várományosaként.
Több más kutató mellett a német Ingmar Hoerr is szerepel az esélylatolgatásban. Nehéz is igazságot tenni, sőt nyilván még az után is lesznek különvélemények, ha hétfőn valóban az mRNS-oltásért ítélik oda a díjat.
Egy viszonylag szokatlan kiszivárogtatás folytán az is sejthető, hogy Hoerr valóban szerepel a jelöltek között. Kutatásainak helyszínén, Tübingenben, az egyik legpatinásabb német egyetem városában egy helyi lap már az év elején megírta, hogy egy meg nem nevezhető tudós javasolta őt. Egy interjújában Karikó a téma azon kiváló szakértői között említette Hoerrt, akihez időnként továbbküldi az érdeklődő újságírókat.
Hoerr kutatásairól a közvélemény mégis keveset tud. Sőt, akik ismerik a nevét, azok leginkább azt hallották, hogy cége, a CureVac hasonló esélyekkel indult, mint a világelső, a szintén német BioNTech, de a CureVac felsült, és egyelőre nincs használható oltása a koronavírus ellen.