Bödőcs Tibor: Már nem csak a bazmegekről, az andizásról is felismerni a magyarokat

14 perc

2021.12.03. 09:00

Mészáros Lőrincet nem azért bántja, mert gügye, hiszen arról pont nem tehet – mondja az ország legnépszerűbb humoristája, Bödőcs Tibor, akinek nemrég jelent meg harmadik kötete, a Mulat a manézs című regény, amelyben egy olyan cirkuszországot és vezetőjét írta meg, ami a magyaroknak is gyanúsan ismerős lehet, ha nem is a cirkuszból. Az andizós videóról, választási csalásról, betiltásról és arról is kérdeztük, Hofi miatt volt-e kommunizmus.

hvg.hu: Egy könyvet még bárki írhat, kettő még belefér a kezdők szerencséjébe, de önnek már a harmadik kötete jelenik meg. Eljön majd az a pont, amikor azt mondja magáról, író, aki egyébként stand upozik is, és nem fordítva?

Bödőcs Tibor: Bár nem szoktam definíciókat gyártani magamról fogmosás előtt, után és közben reggel a tükör előtt, de humoristának tartom magamat, aki ír. Spiró György nemrég például azt írta Dosztojevszkijről a kétszázadik születésnapján, hogy egy nagy humorista volt: akkor ez egy elég tág kategória Mark Twaintől James Joyce-on keresztül Benny Hill-en és Sas Jóskán át Dosztojevszkijig. A humorista írhat könyvet és stand up-estet is. Ráadásul én szerencsés vagyok, én döntöm el, hogy fellépek vagy írok, bár ezt most a covid döntötte el, nem én.

Nem kell pályáznom Demeter Szilárd párttitkárhoz, az elméleti punktarajjal hiteltelenül basszusgitározó, kicsinyes kukás emberhez,

illetve a kuratóriumokhoz, amiknek a döntéseibe ő nem szól bele, csak kívülről, felülről csujogat.

Fazekas István

hvg.hu: Sokaknak az az első reakciója a Mulat a manézsra, hogy Orbán Viktorról szól, de erre mindig felhozza, hogy inkább egy afféle plüss-Chavez a főszereplője.

BT: Egy karizmatikus vezető, akiből nagyon sok volt az elmúlt nyolcezer évben. Egy Übü királyba oltott Arturo Ui Keresztapába csomagolva, egy kis Monori Sanyi bácsival az Eldorádóból, némi Castróval és Pablo Escobarral fűszerezve. Szép lassan alakult ki ez a fiktív, de behelyettesíthető, elemelt cirkuszi világ a saját törvényeivel, amelyeket remélem, hogy betartottam vagy kreatívan hágtam át: nem szerepelhetett benne valós történelmi személy, például Lenin vagy Jézus Krisztus, mert ők ebben a világban nem léteznek. A regényben egy antikeresztény vallás jelenik meg, mint ahogy a valódi kereszténység is antikeresztény lett egy kicsit, de hát ez messzire vezet, lásd Dosztojevszkij kacagtató írásait.

hvg.hu: Azt is elmondta, hogy a mai Magyarországgal túlságosan áthallásos mondatokat kihúzta a regényből. Miért, ha 2021 Magyarországán az olvasók úgyis Orbán Viktort látják a szövegben?