„Budapest angyalának” listája: különleges kutatás vezethet a vészkorszak egykori túlélőinek nyomára
Több mint kétezer magyar zsidó neve szerepel azon a listán, melyet nemrég a közösségi médiában hozott nyilvánosságra a madridi szefárd intézet, a Centro Sefarad-Israel. Az orvosokat, kereskedőket, szabókat és több ezer társukat az egykori spanyol ügyvivő, Ángel Sanz Briz segítségével sikerült megmenteni, a hős diplomata történetét mégis kevesen ismerik. Madridban most ezen akarnak változtatni, amihez az egykori magyar túlélőkre és leszármazottjaikra is szükség van.
Első látásra átlagos, négyemeletes ház áll a budapesti Pannónia utca és a Csanády utca sarkán: az erkélyek alatt egy optika, pár méterrel mellette antikvár könyveket is árusító söröző várja a környékbelieket. Aki viszont közelebbről megnézi, egy emléktáblát is talál az újlipótvárosi épület falán: az ugyanis egyike volt annak a majdnem tucatnyi védett háznak, melyekben a spanyol nagykövetség egykori ügyvivője, Ángel Sanz Briz magyar zsidók ezreinek túlélését segítette a II. világháború alatt.
Bár Sanz Briz 1966-ban az izraeli Jad Vashem Intézettől “A Világ Igaza” címet is megkapta, a magyar fővárosban, Óbudán pedig egy utat is elneveztek róla, emlékműve is van ott, Spanyolországban kevesen ismerik a történetét. Ezen szeretne most változtatni a spanyol külügyminisztérium kötelékébe tartozó szefárd kulturális intézet, a Centro Sefarad-Israel, mely nyilvánosságra hozta a listát, melyen az ügyvivő és munkatársai által megmentett több mint 2000 egykori magyar zsidó neve szerepel.
Az eredetileg a spanyol nemzeti archívumban található dokumentumoktól azt remélik, hogy segítségükkel megtalálhatják az egykori túlélőket és leszármazottjaikat, hogy ők mesélhessék tovább „Budapest angyalának” történetét.