Ukrajna szövetségesnek szeretné Bident Putyinnal szemben
Nemzetközi politikai ellentámadásra használja fel Ukrajna azt, hogy tavasszal Oroszország nagy létszámú katonaságot vont össze a két ország határán. A pozícióit erősíti, hogy Moszkva egyre több fronton kerül szembe a Nyugattal.
Kockázatos lépésre szánták el magukat az ukrán hatóságok, amikor hazaárulás vádjával eljárást indítottak a legbefolyásosabb ellenzéki politikus, Viktor Medvedcsuk ellen. A milliárdos oligarcha, aki a vádak szerint titkos információkat adott át Oroszországnak, és orosz befolyásolási hálózat kiépítésén ügyködött, nemcsak az Ellenzéki Platform – Az Életért egyik vezetője, hanem Vlagyimir Putyin orosz államfő közeli barátja is. Darina nevű lányának a Kreml ura a keresztapja. Az ukrán illetékesek még februárban visszavonták a politikus szövetségese, és most ugyancsak hazaárulással vádolt Tarasz Kozak kezében lévő, oroszpárti tévéállomások sugárzási engedélyét.
Ukrajnába látogat az amerikai külügyminiszter
Mindkét oldalról áramlanak a fegyverek az ukrán-orosz határ térségébe, a két fél egymást vádolja a 2014-ben kirobbant válság forróvá tételével. Az újabb háború veszélye akkor nőtt meg, amikor a Nyugat és Oroszország viszonya mélypontra hűlt.
A vádemelést néhány nappal az után jelentették be, hogy Ukrajnában járt Antony Blinken amerikai külügyminiszter, s közölte, az új elnök,
Joe Biden támogatja Ukrajna szuverenitását.
„Ez az eddigi leglátványosabb jele annak, hogy az USA határozottan kiállna Kijev mellett, ha Oroszország a 2014-eshez hasonló agressziót követne el Ukrajna ellen. Hét évvel ezelőtt, amikor Moszkva elcsatolta a Krímet, és megkezdte a kelet-ukrajnai beavatkozást, a támogatás korántsem volt ennyire egyértelmű” – mondta a HVG-nek Dmitro Tuzsanszkij, a Közép-európai Stratégiai Intézet vezetője. Szerinte a látogatás másik üzenete az volt, hogy az USA Románia és a Visegrádi Négyek mellett már Ukrajnára is a transzatlanti közösség keleti szárnyaként tekint.