Már nem csak a „radar feletti” vállalkozásokat nyeli el a maffiaállam
Ahogy terjeszkedik az oligarchia, úgy zsugorodik a vállalkozói világ – egyebek mellett ezzel jellemzi a „patronális autokráciák” világát Magyar Bálint és Madlovics Bálint, a CEU Democracy Institute két munkatársa.
Az egykorvolt szocialista tömb utódállamaiban a kilencvenes évek elején nagyjából egyforma fordulat ment végbe: a többségi állami tulajdont felváltotta a többségi magántulajdon, az egypártrendszert pedig a többpártrendszer. Bár a folyamat a politikai gazdaságtan, a közgazdaságtan és a politológia hagyományos fogalmaival látszólag megragadható, a részletek ennél árnyaltabb elemzést igényelnek. Erre törekszik Magyar Bálint és Madlovics Bálint, akik A posztkommunista rendszerek anatómiája című, most megjelent könyvükben új nyelvet, új fogalmi keretet alkottak.
Ezt azzal indokolják, hogy a hagyományos gazdasági és politikai szókinccsel leírás torzó marad, mert sem azt nem tudja megragadni, ami a régió országaiban közös, sem azt, ami az azonos kiindulópont utáni fejlődésükben eltérő. Márpedig a szerzőpáros célja nem pusztán az Orbán-rezsim leírása, hanem a régióban lejátszódó folyamatok hasonlóságainak és eltéréseinek megértése. Ezért túl kellett lépniük a gazdaságszociológia és a politológia hagyományos fogalmain, és megalkották a Magyar–Madlovics-szótárt. Ezt el kell sajátítania az olvasónak ahhoz, hogy főbb téziseiket megértse, netán vitába szálljon velük. Így lett a közel 900 oldalas kiadvány a szerzők öndefiníciója szerint „tankönyv, eredeti felhangokkal”. Támpontot ad, hogy külön honlap (postcommunistregimes.com) segíti az értelmezést.