Andy Warhol őrült merénylőjéből lett a nők elnyomása miatt érzett harag szimbóluma
Valerie Solanastól, a "feminizmus Robespierre"-jétől a kortárs feministák is elhatárolódtak, de azóta átértékelődött írói munkássága. Tragikus alakját Sara Stridsberg Álmok sivataga című, magyarul most megjelent regénye tovább árnyalja.
„A hotel személyzete április 30-án talált rá a holttestre. A rendőrségi jelentés szerint a halott az ágy mellett térdelt (megpróbált fölkelni, vagy sírt?). A szoba tökéletes rendben volt. A papírok szépen összerendezve az íróasztalon, a ruhák összehajtogatva a széken, az ablak mellett. A jelentésben az is szerepelt, hogy a holttestet férgek borították, a haláleset feltehetőleg valamikor április 25-én következett be” – Sara Stridsberg Álmok sivataga című, magyarul most megjelent regénye a főhős halálának részletes leírásával kezdődik.
1988 áprilisában járunk, amikor Valerie Solanast, a radikális feminista írót 52 éves korában holtan találták szállodai szobájában, San Franciscóban. Egyedül, szegényen halt meg, körülötte utolsó írásainak lapjaival. 1968-ban ismerte meg őt a világ, amikor megpróbálta megölni Andy Warhol képzőművészt, popkulturális ikont. Warhol súlyosan megsérült, merénylője elmegyógyintézetbe, majd börtönbe került néhány évre.