Politico-elemzés: Az EU hanyagolja a kötelezettségszegési eljárásokat

3 perc

2022.01.14. 05:30

A lap elemzői szerint szükséges volna, hogy Brüsszel markánsabban lépjen fel az Európai Unió jogrendjének alapjait megkérdőjelező országok ellen.

R. Daniel Kelemen, a Rutgers Egyetem politológia professzora és szerzőtársa, Tommaso Pavone, aki az Arizonai Egyetemen tanít, cikkében kifejti, hogy különösnek tartja, az EU mostanában csak ritkán indít kötelezettségszegési vizsgálatot, pedig – amint azt a magyar és a lengyel példa mutatja – minden eddiginél fontosabb volna a közösségi jog kikényszerítése.

Financial Times: Döntő szakaszba lépett Lengyelország és a jogállamiság ügye

Meghatározó lesz, hogy Brüsszel és Berlin miként kezeli az Európai Unió és Lengyelország közötti ellentétet, ami belülről destabilizálja a közösséget, de a következményeit a kontinensen kívül is lehet majd érezni, írja a brit lap.

A két szakember az adatok alapján és azt tapasztalta, hogy 1970-től kezdve a 2000-es évek elejéig Brüsszel még nagy híve volt ennek az eszköznek, amely magába foglalja, hogy a renitens államot be lehet perelni az Európai Bíróságnál, és ha annak az elmarasztaló ítélete sem segít, akkor jöhet a vaskos bírság. A módszer következetes alkalmazásával az unió végrehajtó testülete nagy tekintélyt vívott ki magának.