Nagyragadozók testközelben: Virányi Zsófiával bemerészkedhettünk a farkasokhoz

1 perc

2022.02.15. 17:30

A farkasok megismerése segít megérteni, hogyan gondolkodnak a kutyák, és hogyan látnak minket, embereket. A hvg360 új filmsorozatában, a Nívóban Virányi Zsófia etológussal beszélgethettünk az ernstbrunni vadasparkban, ahol közvetlen közelről végignézhettük a farkasokkal végzett gyakorlatokat is.

A farkasok megszagolták a cipőmet, nadrágomat, majd a kézfejemet. Hagytam, nem mozdultam, ahogyan beléptetésünkkor tanítottak. Thala és Chitto, a két kézben nevelt farkas ezután Ká Zoltánnal, a film készítőjével ismerkedett, majd odamentek kiképzőikhez és elkezdődött a közös munka. A kutatók arra kíváncsiak, hogy

milyen evolúciós változáson esett át a kutya a háziasítás során.

Virányi Zsófia és munkatársai ezen a délelőttön is a szokásos gyakorlatokat csinálták végig az állatokkal, amelyeket láthatóan nem zavart, hogy ezúttal mi is velük tartunk. Ká Zoltán kamerája sem izgatta őket, bár kétségtelen, hogy mielőtt beléptünk erdei udvarukra, le kellett venni a mikrofonról a szőrös zajszűrőt, nehogy felkeltse érdeklődésüket. Ezen kívül csak arra kellett figyelnünk, hogy ne csináljunk semmilyen hirtelen mozdulatot, és halkan, nyugodtan beszéljünk.

Ernstbrunnban, egy osztrák vadasparkban tíz éve működik a Wolf Science Center, melynek egyik alapítója Virányi Zsófia etológus, a bécsi Messerli Kutatóintézet szenior kutatója.

Farkasokkal egyetemistaként kezdett foglalkozni az ELTE Etológiai Tanszékén, ahol Csányi Vilmos irányításával végezték kutatásaikat. Eredményeik ellenére nem találtak finanszírozót a folyamatos munkához. Virányi Zsófia Ausztriába ment dolgozni, ahol egy osztrák arisztokrata család támogatásával újrakezdhette a munkát, mely a farkasokról, kutyákról, de még inkább rólunk, emberekről szól – mint az alábbi filmből egyértelműen kiderül.