Felvételi és diploma: Mennyit ér a nyelvvizsga?

6 perc

2022.02.17. 15:30

Az egyetemi-főiskolai felvételihez nem feltétlenül kell nyelvvizsga, a diplomához viszont legalább egy bőrkötéses bizonyítványra van szükség. Hány pontot ér a nyelvtudás, és milyen vizsgát érdemes tenni, ha valaki külföldön szeretne továbbtanulni? Összeszedtük a legfontosabb szabályokat.

A középszintű nyelvvizsga vagy az emelt szintű érettségi a nehezebb? Meddig kell nyelvvizsgát szereznem ahhoz, hogy beszámítsák a felvételi pontszámomba? Megéri-e középfokú nyelvvizsgát tenni, ha később úgyis felsőfokút szeretnék?

Minden évben több tucat ehhez hasonló kérdést tesznek fel érettségizők különböző Facebook-csoportokban és fórumokon. Nem véletlenül: az egyetemi felvételi múlhat azon, hogy jól taktikáznak-e, de a pontszámítási szabályok bonyolultak.

  • A felvételin 28+28 néha 40

Egy biztos: rontja a továbbtanulási esélyeit az, aki nem szerez biztos nyelvtudást legkésőbb a felvételi évében. Egy nyelvvizsgával ugyanis akár 40 többletpontot is lehet szerezni – ez a 400+100 pontos rendszerben akár azt is eldöntheti, ki jut be a kiválasztott szakra, és ki nem.

Nyelvtanulás 2022

A HVG éves Nyelvtanulás 2022 kiadványa megvásárolható az újságosoknál is, vagy ide kattintva megrendelhető közvetlenül a kiadótól.

Egy B2-es, vagyis középfokú, államilag elismert, komplex nyelvvizsgáért 28 többletpont, egy C1-es, vagyis felsőfokú komplex bizonyítványért pedig 40 pontot kapnak a felvételizők. Némi könnyítéssel csak azok a diákok kalkulálhatnak, akiknek szakértői papírjuk arról, hogy sajátos nevelési igényük miatt nem tudják letenni az írásbelit vagy a szóbelit. Nekik „fél nyelvvizsgáért” is jár a 28 vagy a 40 pont.

Nyelvvizsgákkal maximum 40 pontot lehet gyűjteni, az sem kaphat ennél többet, aki két különböző nyelvből szerez bizonyítványt. Egy nyelvből ráadásul csak egy nyelvvizsgát számítanak be, vagyis ha valaki előbb egy B2-es, aztán egy C1-es bizonyítványt szerzett, csak utóbbiért kap majd pontokat.